Ježko z jesenných listov

Jeseň sa už začala. Stromy začínajú hnednúť, červenieť, žltnúť… Pekné slnečné a hlavne teplé dni sa končia. To znamená aj koniec vychádzok našich drobcov, ktorí kvôli nepríjemnému počasiu nechcú vykročiť z bytu ani za svet. No ako sa hovorí, „V zdravom tele zdravý duch“, tak hor sa von, kým je ešte pekne. Na túto aktivitku sa vyberte von hlavne vtedy, keď neprší, pretože budeme zbierať listy.

Takisto prechádzky v prírode sú prospešné nielen pre fyzické zdravie. Pozorovaním pestrofarebných stromov sa dieťa naučí prirodzenou empirickou cestou (založenou na skúsenosti) spoznávať a zapamätať si jednotlivé druhy stromov a ich listov.

Navyše, pozorovanie prírody pôsobí dobre aj na duševné zdravie, preto by sme mali chodiť do prírody s deťmi čo najčastejšie. Napríklad také objímanie stromu – vedeli ste, že elektromagnetické pole stromu vás dokáže vyliečiť? Lipa údajne pomáha srdcu, dub rozvíja myslenie, buk potlačuje migrény a bolesti hlavy. Za vyskúšanie to stojí. Prospieva to na ich imunitu a hlavne, pomôže vám to efektívne si oddýchnuť, lebo v prírode sa vždy nájde niečo, čo môžu deti obdivovať a väčšinou sú to banálne maličkosti, ktoré si bežne nevšimneme. No tieto dokážu tak zaujať pozornosť, že pri nich drobec strávi hodiny a hodiny.

Takže, úloha pre vášho drobca: „Nazbieraj čo najviac druhov listov rôznej farby!“

Čo budeme potrebovať?

  • Výkresy
  • Lepidlo
  • Vodové alebo temperové farby
  • Jesenné listy

Postup

1. Na výkres namaľujme tváričku napríklad ježka a jeho labky.

jez01

2. Z hŕby nazbieraných jesenných listov vyberme tie najkrajšie a najzaujímavejšie, bez škvŕn.
3. Naaranžujme ich do takého tvaru, aby pripomínali chrbát ježka. Postupne nalepíme listy lepidlom na výkres.

jez02

4. K ježkovi môžeme na výkres domaľovať prírodu či jabĺčka.

bg_jez

Takým istým spôsobom si môžeme vytvoriť aj iné jesenné zvieratká, napríklad veveričku alebo líšku.