Inzercia

Kúzlo s mušľami

Prázdniny sa nenávratne blížia ku koncu a ak aj vy máte deti – zberačov – isto sa aj u vás nájde množstvo pre život nevyhnutných suvenírov z leta, ako sú mušle, lastúry, slimačie búdky (aj živé slimáky). V dnešnom návode si ukážeme kúzlo a necháme ich zmiznúť. Starším školákom predvedieme pokus s roztokom kyseliny octovej a vápenca.

Na pokus potrebujeme:

  • mušle, lastúry, slimačie búdky
  • ocot
  • sklenenú fľašu so širokým hrdlom (napríklad od zaváraniny)
  • Do nádoby vložíme mušle, lastúry a slimačie búdky. Zalejeme ich octom – my sme použili 8% kvasný ocot. Zanietení vedátori môžu mať viacero nádob s rôznou koncentráciou kyseliny octovej (napríklad mušle zaliať octom zmiešaným s vodou v pomere 1:1), alebo pridať iné predmety (kameň, sklo, plast). Pozorujeme, ako na povrchu predmetov vznikajú drobné bublinky, ktoré sa z povrchu uvoľňujú a stúpajú k hladine.

    Postup pokusu a pozorovanie naša školáčka zaznamenávala na hárok spolu s udávaním času – my sme pozorovanie zapisovali v šesťhodinových intervaloch. Kým zmizol aj posledný kúsok mušle, uplynulo 48 hodín. Ak by sme ocot v priebehu pokusu vymenili, rozpustili by sa rýchlejšie.

    Vápenec, ktorý je hlavnou zložkou našich pokusných predmetov, reaguje s kyselinami. Rozkladá sa na oxid uhličitý – plyn, ktorý uniká z nádoby a látku, ktorá je v našom prípade rozpustná vo vode a nie je vo vznikajúcom roztoku viditeľná. Ak nemáte po ruke žiadne mušle ani opustené slimačie domčeky, rovnako môže poslúžiť aj krieda.

    Inzercia