Rodinné stanovanie
Pripravte deťom nezabudnuteľný zážitok. Zoberte ich do „divočiny“ – zoberte ich stanovať. Ak patríte medzi takzvané obývačkové typy, skúste niečo netradičné. Požičajte si stan a vyrazte do prírody. Hoc len na jednu noc.
V dnešnej časti si čo-to povieme o rodinnom stanovaní, či táborení. Táboriť sa dá rôzne. Stan si môžete rozložiť u babičky na záhrade alebo na lúke za mestom. Odvážnejší sa môžu vydať aj niekde ďalej – ďalej od civilizácie.
V každom prípade, spanie „pod širákom“ je pre deti nezabudnuteľný zážitok. A viem o čom hovorím – viac ako stovečka nocí pod širákom, ktoré zanechali svoju stopu.
Skôr ako sa vydáte na cestu, treba si dobre premyslieť niekoľko vecí:
Kam pôjdeme, kde budeme táboriť?
Výber miesta je prvým a hlavným bodom. Od výberu miesta závisí mnoho ďalších vecí. Pre začínajúcich táborníkov, odporúčam zvoliť si miesto, ktoré nebude príliš vzdialené od domova. Tým netvrdím, že by ste mali ísť 500 metrov od domu. Bavíme sa predsa o skutočných táborníkoch. Začať môžete na lúke za mestom alebo nad dedinou. Jednoduchou pomockou na zvolenie si vhodného miesta je zobrať si klasickú turistickú mapu (napríklad mapy z Vydavateľstva VKÚ Harmanec) – kružidlom si urobte kružnicu povedzme s polomerom 10 cm. Stredom kružnice bude Vaše bydlisko. Kružnica s daným polomerom bude predstavovať okruh 5 kilometrov (pri mapách s mierkou 1:50 000). Pozn. ak bývate v Bratislave treba si kružidlo urobiť na okraji mesta, aby ste neskončili stanovanie vo vedľajšej mestskej časti.
V danom rozsahu si zvoľte vhodné miesto, ktoré sa Vám pozdáva – vytipujte si nejakú lúku (zelené časti na mape). Pozor však dajte na prírodné rezervácie a chránené územia – tam je stanovanie zakázané.
Ako sa tam dostaneme?
Ak sme si už vybrali vhodné miesto, je čas podumať aj nad tým, ako sa tam dostaneme. Auto v tomto prípade nechajte doma a zvoľte si hromadnú dopravu – má to svoje čaro. Nezáživné putovania cez mesto absolvujte autobusom alebo vlakom. Ak sa už dostanete na „dostrel“ svojho vytipovaného miesta, je čas sa vybrať po vlastných. Batoh na plecia a šup sa do prírody.
Ešte zopár dobrých rád – na miesto, kde budete táboriť je dobré sa dostať včas – čiže ešte za svetla. A to preto, aby ste si vedeli vybrať vhodné miesto na postavenie stanu, prípadne nájsť drevo na oheň. Určite by ste nechceli rozkladať stan po tme na kameňoch alebo na výmoľoch – a ráno sa zobudiť celý „dolámaný“.
No a ešte jedna dobrá rada – na takúto ľahkú turistiku vám úplne stačia pohodlné tenisky s pevnejšou podrážkou. Nepotrebujete hneď ťažké turistické topánky – ak chodíte po lúkach a po tráve, tenisky sú lepšou voľbou. Prípadne môžete skúsiť aj sandále. Ak sa však vyberiete po kamenistých cestách alebo budete prekonávať aj nejaké tie skalky a skaly, v tom prípade určite zvoľte pevnejšiu obuv, s pevnou a silnou podrážkou. Inak budete cítiť každý kameň pod nohami.
Ako budeme táboriť?
Ak sme sa už dostali na svoje miesto, je čas začať vyhľadávať konkrétne metre štvorcové, na ktorých si postavíte stan. Ako som už spomínal – stan si postavte ešte za svetla a to hlavne kvôli tomu, aby ste si vybrali čo najrovnejšiu plochu, vyčistili ju od kameňov a popadaných konárov. Tiež si dôkladne pozrite, či si neplánujete postaviť stan na mravenisku.
Miesto na stan si nájdite v akomsi závetrí, nie však úplne pod stromami – v prípade nečakaného dažďa alebo vetra hrozí odlomenie konárov, ktoré môžu narobiť okrem škody aj nepríjemné úrazy.
Neodmysliteľnou súčasťou táborenia je aj oheň. Ten si zakladajte v dostatočnej vzdialenosti od stanu. Iskričky z ohňa dokážu totiž narobiť pekné sitko zo stanu, prípadne ho dokážku aj celý zneškodniť. A to by bola veľká škoda.
No a ešte jednu vec budete musieť riešiť – a tou je zriadenie si provizórneho záchoda. Ak táboríte 1-2 dni, postačí nejaký ten kríčok – avšak dostatočne ďaleko od stanu, ideálne aby fúkalo smerom od stanu – nie naopak.
Čo budeme robiť?
Miesto sme našli, stan sme postavili, už sme si aj poopekali. Čo však budeme robiť? Možností je niekoľko. Ak ste sa vybrali len na jednu noc, odporúčam pozorovať nočnú oblohu. Na dokonalý zážitok treba však dodržať niekoľko vecí – vyhliadnuť si bezoblačnú noc (ešte predtým ako sa vydáte na stanovačku – podľa predpovede počasia) a mať stan postavený čo najďalej od mesta. Mesto totiž v noci vyžaruje množstvo svetla z pouličných lámp a domácností – čo sa prejavuje aj na osvetlení samotnej oblohy.
Ďalšou zaujímavou aktivitou môže byť stopovanie zvierat – hľadanie ich odtlačených stôp. Ideálne je však túto aktivitu absolvovať, keď bude trochu popršané a nebude brutálne sucho – vtedy ani slon nezanechá odtlačok stopy. Prípadne tradičné aktivity – opaľovanie, kúpanie sa, pozorovanie prírody…
No, na začiatok aspoň týchto zopár základných rád a tipov. Na budúce sa pozrieme bližšie na táborenie s putovaním a tiež na to, čo všetko môžeme vyčítať z mapy.
Prajem veľa zážitkov a dobrodružstiev.