Inzercia

Hajao Mijazaki – Jeho filmy milujú nielen deti

Prirovnávajú ho k Waltovi Disneymu, inšpirujú sa ním produkčné spoločnosti ako Pixar, hovoria o ňom ako o najlepšom japonskom režisérovi – a majú pravdu. Reč nie je o nikom inom ako o slávnom a uznávanom scenáristovi, autorovi anime filmov a manga komiksov – Hajaovi Mijazakim.

Tento nesmierne populárny filmár sa narodil 5. januára 1941 v hlavnom meste Japonska – Tokiu, kde prežil aj niekoľko prvých rokov svojho detstva. Neutíchajúcu inšpiráciu v sebe objavil pri prvej farebnej japonskej snímke Hakuja den, ktorá zobrazuje mileneckú legendu o bielom hadovi. Údajne naňho zapôsobila natoľko, že sa odvtedy začal vážne zaujímať o anime.

Roky plynuli a Mijazaki sa postupne dostával bližšie k svojej vášni pre film. Prvou prácou, ktorú v tejto oblasti dostal, bol post pomocného animátora. Tam však spoznal svoju nastávajúcu a stal sa tak otcom dvoch synov. Práve deti boli vždy pri tvorbe jeho najväčšou múzou a išlo mu predovšetkým o ich názor a vnímanie sveta. Mladší syn Goro, ovplyvnený otcovou bezbrehou fantáziou, sa rozhodol kráčať v jeho šľapajach a v štúdiu Ghibli natočil svoju prvú celovečernú anime snímku Príbehy zo Zememoria podľa knihy Ursuly K. Le Guinovej.

Produkčné štúdio Ghibli, založené Mijazakim a jeho niekoľkoročným spolupracovníkom Isaom Takahatom zaznamenalo ohromný úspech a stalo sa tak najslávnejším v krajine. V roku 1997 dokonca podpísali distribučnú zmluvu so spoločnosťou W. Disneyho. Režisér spoločnosti Pixar a dobrý Mijazakov priateľ John Lasseter vyhlásil, že vždy, keď majú v štúdiu tvorivú krízu, pustia si niektorý z jeho príbehov a ten ich inšpiruje. Filmový velikán Akira Kurosawa sa zase na margo Mijazakiho filmu Doručovacia služba čarodejnice Kiki vyjadril, že všetky talenty, ktoré kedy chcel do filmového priemyslu, pracujú napokon s anime.

Mijazakiho prvou autorskou snímkou bol celovečerný film Lupin III, ktorý rovnako ako jeho syn Goro natočil až vo svojich 39 rokoch. No oplatilo sa čakať. Lupin III sa hneď po svojej premiére stal jedným z najobľúbenejších japonských anime. Mijazaki často vychádzal z európskej literatúry a kultúry, čoho príkladom je aj zaznamenanie švajčiarskej krajiny v adaptácii románovej predlohy Heidi, dievčatko z hôr od Johanny Spyri. Skutočným úspechom sa však stala až rozprávka Môj sused Totoro, ktorá je považovaná za jeho najautobiografickejšie dielo a to kvôli motívu presťahovania sa a odlúčenia od matky, ktoré v ranom detstve Mijazakiho ovplyvnili. Práve pre časté sťahovanie bol nútený niekoľkokrát zmeniť základnú školu a jeho matka zomrela na tuberkulózu, čo ho veľmi zasiahlo.

227835_6f18d5

Až o päť rokov po Totorovi vznikla rozprávka pre dospelých a jedno z jeho najznámejších diel zo stredovekého Japonska Princezná Mononoke. Táto veľkolepá snímka narozdiel od ostatných zaznamenala obrovský úspech aj za hranicami Japonska a to nielen u divákov, ale i filmovej kritiky. Po troch rokoch prestávky sa Mijazaki rozhodol vrátiť do štúdia Ghibli, kde začal pracovať na svojom najpopulárnejšom anime filme Cesta do fantázie, ktorá okrem iného získala aj prestížne ocenenie Oscar a to najmä vďaka premyslenému scenáru, ktorý sa ako správne anime dotkne sŕdc detí i dospelých.

mononoke

Mijazaki svoju kariéru ukončil poslednou festivalovou snímkou z roku 2013 Kaze tachinu, v ktorej ostro kritizuje vojnu. Rozhodol sa, že je najvyšší čas odísť na filmový dôchodok. Uvidíme, či je to po jeho niekoľkých ohlasovaných odchodoch tentokrát už natrvalo.

Dnes je takmer každý divák ovplyvnený modernou počítačovou animáciou. Tá klasická ostala odsunutá na vedľajšiu koľaj, ale neprávom. Príkladom toho sú práve filmy tohto výnimočného režiséra, ktoré sa síce aj naďalej držia pôvodných umeleckých postupov, no dokážu upútať diváka pôsobivým hrdinom, premysleným príbehom, či nevšedným prostredím.

Verte, že Mijazakiho rozprávky sa stanú tými najobľúbenejšími pre každé dieťa, ktoré má možnosť ich vidieť. Možno si ich napokon obľúbite aj vy.

Foto: © Jun Sato/WireImage, Miramax Films, Studio Ghibli