Komiks o upírikovi

Útla knižka Upírik od Joanna Sfara, francúzskeho výtvarníka, spisovateľa a režiséra, je veľký komiksový zážitok.

Obsahuje dva príbehy o upírikovi, ktorý žije na starobylom zámku spolu s najrôznejšími strašidlami, prízrakmi a duchmi. Kedysi bol vraj dospelý, ale život dospeláka sa mu zunoval a tak sa stal znova dieťaťom, teda, malým upírom.

V prvom príbehu Upírik ide do školy, samozrejme, ide do školy. Do celkom obyčajnej, ale v neobyčajnom čase, teda v noci. A hoci pred ním žiadneho upíra čosi také ani nenapadlo a všetkých svojím nápadom zarazí a pobúri, nakoniec mu prízraky ochotne pomôžu aj s prípravou tašky. A čo zobrať ako darček pre pani učiteľku? „Hovienko, to vždy poteší,“ je replika, ktorá rozosmeje aj po stý raz.

upirik01

Upírik sa však v škole bez detí nudí, a tak vytiahne z lavice zošiť a začne písať domáce úlohy, čo v ňom nájde. Zošit patrí Michelovi, ktorý do tej školy chodí cez deň a úlohy sa mu veru robiť nechce, takže sa tejto zvláštnej záhade, vďaka ktorej ich nájde každé ráno napísané, veľmi poteší.

Upírik a Michel sa napokon stretnú aj naživo a zažijú spolu veľa strašidelnej zábavy. A komu by sa málilo, môže sa rovno pustiť do druhého príbehu o tom, ako sa úpirik, či skôr Michel, učí kung-fu, aby si poradil s nespratným spolužiakom. Okrem iného sa tu dozviete, prečo je Veľká kniha kung-fu prázdna či to, ako zošiť a oživiť zožraného nespratníka.

Komiksová kniha o upírikovi ponúka detsky láskavý pohľad nielen na strašidlá, ale v podstate na svet okolo nás, ukazuje nám, že s odhodlaním a dobrým kamarátom sa dá zvládnuť aj absolútna katastrofa.

Príbehy sú plné vtipných replík, ktoré bravúrne preložila Zuzana Gullerová. Autorov ilustrátorský štýl rozhodne nie je prvoplánový a v jeho bohatých obrázkoch sa dajú pri každom ďalšom čítaní objaviť nové a nové drobnosti. Napríklad portrét Antoina de Saint-Exupéryho. Čo zrejme nie je náhoda, keďže Joann Sfar prerozprával v komikse aj jeho najslávnejší príbeh o malom princovi.

Kniha o upírikovi rozhodne nie je len tak nejaký komiks, ale veľmi citlivé rozprávanie o detstve, ktoré pobaví, ale aj pohladí po duši.

Upírik – Upírik ide do školy, Upírik sa učí kung-fu!, Joann Sfar, preklad Zuzana Gullerová, 64 strán, pevná väzba, rozmer 210×295 mm, slovenský jazyk, vydavateľstvo Albatros, 2010

Dávam: