Ako “dostať” lieky do dieťaťa?

Momentálne sa nachádzame v období chrípok, prechladnutí alebo črevných viróz. Trpezlivo si musíme vysedieť so svojou ratolesťou hodiny v čakárni u pediatra, dozvedieť sa diagnózu, nakúpiť potrebné lieky, a potom prichádza tá najdôležitejšia časť: aby dieťa lieky zjedlo. U nás je to trápenie tela niekoľkokrát denne a tak mi nezostávalo nič iné, len vymyslieť zopár nedrastických alternatív. Takže ako na to?

Určite si sami viete vybaviť nejednu situáciu, kedy dieťa už pri pohľade na škatuľku od lieku uteká a kričí: “Maminka, ja si neprosím liečik. Maminka, ja už nie som chorý!” Beháte za dieťaťom s prosebným pohľadom a snažíte sa ho presvedčiť, že to je pre jeho dobro. Lenže niektoré deti to ešte nechápu. A tie, ktoré už trocha áno, ťažko okabátiť, keď ten liek je naozaj hnusný alebo ich štípe. Ako vysvetliť, že niečo také hnusné môže byť pre ich dobro?
U mňa sa osvedčilo týchto 6 tipov. Samozrejme, všetko závisí od diagnózy, druhu lieku a aktuálneho náladového módu dieťaťa.

1. Maskovanie

Sú niektoré lieky či výživové doplnky, ktoré je možné “zamaskovať”. To znamená pridať do vody, čaju, džúsu, kaše alebo roztlačeného ovocia (podrobnosti vždy hľadajte v príbalovom letáku). Napríklad niektoré práškové probiotiká sa vo vode ľahko rozpustia, nezanejchajú zápach ani pachuť a dieťa ani nevie, že jedno “blé” má už za sebou. Keď som bola malá ja a nebolo pre mňa možné tabletku prehltnúť, mama ju vždy rozdrvila, zaliala sirupom a šup na lyžičku do úst. Maskovanie by malo prebiehať osamote v kuchyni, lebo akonáhle to raz drobec odhalí, máte po triku.

2. Zapíjanie

Sú lieky, ktoré je možné zapiť. Zapíjanie je účinné s obľúbeným (a dovoleným) nápojom dieťaťa, ktorý po jeho konzumácii rýchlo zmení nepríjemnú chuť na tú lahodnú. Dávkovanie lieku dajte pokojne na časti a nechajte dieťa zapiť toľko, koľko si prosí. Vždy ale prihliadajte na príbalový leták, pretože niektoré nápoje ako mlieko a džúsy nemusia byť vždy vhodné.

3. Ja tebe a ty mne

Vždy je všetko o tom, aké máte dieťa. U nás parádne funguje trik, ja dám kúsok lieku tebe a ty mne. Odmerky, nádobky, poháriky a striekačky máme vždy dvojmo. Ja však namiesto lieku mám “placebo”, či už je to čistá voda, mlieko, sirupová voda, v prípade tablekty nejaký podobný vitamín. Dieťaťu je to oveľa menej nepríjemné, keď vidí, že vy to viete zvládnuť v pokoji a bez skrivenej tváre. Navyše sa pri tomto vzájomnom dávkovaní liekov vie zabaviť a nestupňuje sa v ňom odpor k liekom počas dlhšie trvajúcej liečby.

4. Prehováranie

Toto je metóda pomerne náročná, pretože deti nie sú také nechápavé, ako si my často myslíme. A preto je niekedy veľmi ťažké zvoliť slová, aby vám na to vaše dietko skočilo. Treba využiť aktivity, ktoré má rado. Keď spapáš, budeš sa môcť hrať s detičkami, budeš môcť ísť bicyklovať, plávať, ísť s ocinkom na hokej, jednoducho čokoľvek. U nás tento trik ale funguje len v kombinácii s nasledujúcim.

5. Podplácanie

Nie som síce zástancom tejto metódy, ale na rovinu, často dobre funguje. Sú, žiaľ, stavy, kedy všetko ostatné vychádza na zmar a je nutné dať za zjedenie lieku niečo “na výmenu”. Prvé tri triky mi už zlyhali a nervy pomaly tiež. Takže nastupujú vety typu: Keď spapáš, dám ti kindervajíčko, pustím ti mimoňov, dám ti tablet… A vždy sa nejako spoločne dohodneme.

6. Kombinácia

Sú lieky, ktoré sú však tak hnusné, že sa nedajú ani zamaskovať, ani ukecať, ba ani uplatiť. Takým vhodným príkladom je asi Smecta. Je veľmi ťažké prehovoriť dieťa, aby ju ochotne zjedlo, keď vás samotných napína pri jej konzumácii. Čo na tom, že všetci vieme, aká je účinná. A tak nezostáva nič iné, len nakombinovať všetky možné triky do nepriestrelného kalibru.

Po dokončení úspešnej misie je dieťa potrebné vždy pochváliť ako to dobre zvládlo, aké je šikovné, ako bude skoro zdravé a… …a utrieť si pot z čela.