Inzercia

Moja, tvoja, naša… ekostopa

Vydajte sa so mnou do eko sveta. Volám sa Lucia Koukolová a s radosťou vás budem sprevádzať eko svetom, ktorý je jednoduchší, ako si myslíte. V mojich článkoch nebudeme rozoberať chemické vzorce ani vedecké poučky. Úplne si vystačíme so sedliackym rozumom a pohľadom na vec z iného uhla. Odjakživa som mala cit pre prírodu, jej ochranu a eko veci. Ale nič som s tým nerobila. Keď som počula o eko problémoch, súhlasne som krútila hlavou: „Áno, niekto by s tým mal začať niečo robiť.“ A kým som si neuvedomila, že ten niekto som aj ja. Budeme baviť o tom, ako normálne veci – nakupovanie, starostlivosť o domácnosť či o seba – robiť o niečo lepšie, ekologickejšie a zdravšie. Ak sa tešíte na eko jazdu plnú inšpirácie, sledujte moje články. Nech sa páči, tu je prvý z nich:

Každý náš krok aj každé rozhodnutie zanecháva po sebe nejakú stopu. Vo väčšej či menšej miere vždy našimi činmi ovplyvníme svet, ľudí okolo aj samých seba. Všetci svojím spôsobom života zanechávame vlastnú ekologickú stopu. Nie je to môj výmysel, je to skutočný terminus technikus, skloňovaný aj vo vedeckých kruhoch.

A čo to vlastne tá ekologická stopa je?

Na životnom prostredí ju zanecháva každý z nás, úplne každý deň. Všetci predsa niekde bývame, presúvame sa, jeme, pijeme a robíme tisíc ďalších vecí, na konci ktorých produkujeme aj odpad.
Máme to šťastie, že žijeme v rozvinutej modernej spoločnosti a našou každodennou realitou sa stalo používanie vecí, ktoré vyprodukoval priemysel. Ale všetko, čo sa na svete vyrobí, zanecháva na ňom aj eko stopu. Lebo na všetko potrebujeme prírodné zdroje – pôdu na pestovanie, vodu a elektrinu na výrobu, ropu na transport atď. Všetky tieto zdroje nám poskytuje naša matička Zem. No a nakoniec ide o to, či sa tie zdroje, ktoré sme na svoj životný štýl spotrebovali, dokážu adekvátne rýchlo aj obnoviť.

Aká je veľká?

Ekologická stopa sa dá aj vypočítať. Zjednodušene sa dá povedať, že ide o vyjadrenie veľkosti plochy zemského povrchu, ktorú si nárokujeme svojimi každodennými aktivitami a životným štýlom. Detailmi výpočtu vás nebudem zaťažovať, ak vás to však zaujíma, vygooglite si ekostopu a dozviete sa podrobnosti. Dokonca si môžete svoju vlastnú ekologickú stopu aj vypočítať.
Každopádne, vedci nám už čo-to vypočítali, takže vieme, že na to, aby boli misky váh vyrovnané, eko stopa jedného človeka by mala byť 1,8 globálnych hektárov. Priemerná eko stopa jedného človeka je však 2,7 globálnych hektárov. To znamená, že by sme potrebovali 1,5 planéty na to, aby sme naše nároky mohli v pohode vykryť. Na túto skutočnosť sa snaží upozorňovať aj iniciatíva, ktorá prepočítava tzv. Deň prestrelenia Zeme. Každý rok stanovuje presný dátum, kedy sme svojím životným štýlom vyčerpali prírodné zdroje Zeme a žijeme na dlh. V minulom roku to bolo presne 9. augusta a zvyšok roka sme už čerpali zo zdrojov vyhradených na tento rok. Skúste si tipnúť, kedy to bude tento rok.

A čo my s tým?

Dobrou správou je, že tento náš dlh máme možnosť splácať každý deň. Svojimi uvedomelými rozhodnutiami, svojimi každodennými krokmi a malými zmenami.

Zmeny k lepšiemu môžete urobiť v týchto oblastiach:

  • Nakupujte s rozvahou – Všímajte si obaly, mnohé sú viacnásobné a zbytočné. Plastové vymeňte za sklenené alebo papierové. Čo sa dá, nakupujte bez obalu. Podporujte slovenské výrobky a lokálnych výrobcov, aby tovar nemusel cestovať tisícky kilometrov. Všímajte si konzervanty, e-čka, palmový olej aj umelé arómy a príchute.
  • Neplytvajte – Ničím. Jedlom, vodou, elektrinou ani teplom. Ušetríte Zem aj peniaze.
  • Upratujte bez chémie – Naozaj nie je nutné mať na každý kút v domácnosti špeciálny čistič plný nebezpečných chemikálií.
  • Posvieťte si na kozmetiku – Tá komerčná je plná umelých látok, syntetických vôní, parabénov, sulfátov a minerálnych olejov. Navyše je takmer vždy zabalená v plaste.
  • Separujte dôsledne – Plasty, sklo, papier aj nebezpečný odpad.
  • Cestujte ekologickejšie – Použite prostriedky hromadnej dopravy – vlak či električka vás ušetria od státia v dopravných zápchach.

A keby sa vám zatiaľ nechcelo robiť žiadne zmeny, skúste na začiatok veľmi jednoduché cvičenie. Pri jednotlivých činnostiach, ktoré robíte a veciach, ktoré vám prejdú cez ruky, si uvedomte, čo všetko sa za nimi skrýva a akú eko stopu za sebou nechávajú. A odtiaľ je už len krôčik ku zmene.

Inzercia