Nevyhnutná starostlivosť o detský chrup

Patríte k rodičom, ktorí podceňujú starostlivosť o mliečne zuby svojich detí? Veď predsa vypadajú, nie? Často si však neuvedomujeme, že práve zdravé mliečne zuby sú predpokladom aj zdravého trvalého chrupu. O tom prečo zúbky deťom čistiť, ako ich čistiť a motivovať k umývaniu sme sa rozprávali so stomatologičkou MDDr. Eleonórou Hornákovou.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že mliečny chrup je rovnako dôležitý ako ten trvalý. Hlavnou jeho funkciou je žuvanie. Potravu je potrebné najskôr dôkladne požuť a premiešať so slinami, aby sa ľahko dostala pažerákom do žalúdka a tam sa mohla tráviť. Veľké a nedostatočne požuté kusy sa nie len že zle trávia, ale je potrebný oveľa dlhší čas na ich trávenie v ďalších častiach tráviaceho traktu. Dokonca môže dôjsť aj k nedokonalému vstrebávaniu živín, čo pre správny vývoj dieťaťa nie je dobré.

Ďalšou dôležitou funkciou chrupu je tzv. oporná zóna pri vývine tváre. Keď sa bábätko narodí, nemá žiadne zuby. Jeho spodná tretina tváre je proporčne malá. Až postupným rastom zadných zubov (3,4,5) sa zvyšuje zhryz a postupne sa aj spodná tretina tváre proporčne zvyšuje. Rozvíja sa pritom sánka a čeľusť, v ktorých sa už v tomto útlom veku začínajú tvoriť zárodky trvalých zubov. Okrem toho sa v čeľusti postupným rastom tvoria aj prínosové dutiny.

V neposlednom rade treba spomenúť aj fonáciu. Vďaka predným zubom sa utvárajú hlásky linguodentálne (jazykovozubné) a labiodentálne (pernozubné). Dieťa bez predných zubov často šušle.

Norika, kedy odporúčaš začať deťom čistiť zuby?

Ideálne je začať hneď ako sa prereže prvý zúbok. Pokiaľ bábätko ešte nemá zuby, netvorí sa mu v ústach ani povlak. Ten sa začne objavovať až spolu s prvým zubom. Pod povlakom si treba predstaviť baktérie kolonizujúce povrch zuba, ktoré svojim metabolizmom premieňajú cukry na kyseliny a tým narúšajú sklovinu. Dá sa povedať, že bez povlaku nie je kaz.

Isteže, deti sa čisteniu zubov bránia a nenechajú rodiča, aby im ich poriadne umyl. Je preto dôležité ich k tomu viesť od mala. Najskôr zuby umývajú iba rodičia. Neskôr, keď sa dieťatku zlepší motorika, môžu si ich čistiť aj samé, ale rodič ich musí dočisťovať. Pokojne ich môže dočisťovať až do ôsmich rokov, pretože dieťa si častokrát nedočiahne najmä na zadné zuby a tie sa mu potom úplne zbytočne kazia. Najkritickejší je vek okolo 6. roku, keď sa prerezávajú prvé trvalé zuby. Rodič si ani nemusí uvedomiť, že jeho dieťa už má prerezané trvalé stoličky – šestky. A keďže dieťa si poriadne na zadné zúbky nedočiahne, pokazia sa. No a potom sa musia, prinajlepšom, plombovať. V tom najhoršom prípade sa spraví koreňová výplň alebo sa zub dokonca vytrhne.

V tomto bode by som rada ešte zdôraznila čistenie aj medzizubných priestorov. Na to sa takmer úplne zabúda. Dieťa okolo tretieho roku už je schopné pochopiť o čo ide, a teda rodičia môžu začať venovať pozornosť aj tomuto spôsobu čistenia. Napriek tomu, že deti majú zväčša medzerovitý chrup, treba čistiť priestor aj medzi zubami, pretože 9 kazov z 10 vzniká práve na týchto menej prístupných plôškach zubov. Rodičia si môžu zakúpiť tie najmenšie medzizubné kefky, ale ja by som pre začiatok odporučila skôr dentálnu niť na tzv. šabličkách. Sú dostupné aj v rôznych lákavých tvaroch a pre dieťa to môže byť zaujímavé až zábavné čistenie. Pri tomto spôsobe čistenia je dôležité vojsť do medzizubného priestoru opatrne, aby sme neporanili ďasno, ale treba prejsť až pod bod kontaktu susediacich zubov. Je vhodné urobiť to dvakrát, a prejsť raz po jednom zube a raz po druhom.

Čo ak dieťa ešte nemá zúbky, máme nejako ošetrovať jeho ďasná?

Ak je bábätko ešte maličké a prijíma potravu len v podobe materského prípadne umelého mlieka, ošetrovanie ďasien nie je potrebné. Keď mu už začínajú rásť zúbky, má často opuchnuté a ubolené ďasná, vtedy sa používajú rôzne hryzadlá, prípadne gély na upokojenie s anestetikom. Môžu sa využiť aj slabé čajíky zo šalvie, repíku, či kamiliek.

Aké sú správne kritériá na výber detskej zubnej kefky a pasty?

Najdôležitejšia je kefka – teda mechanické očistenie zubov. Pre bábätká a deti sú podľa veku na trhu rôzne kefky, čo nám môže pri výbere napomôcť. Podstatné je, aby bola hlava kefky dostatočne malá, aby sa dočiahol aj posledný zub zo zadnej strany, a štetiny mäkké a krátke, aby sa nepoškodzovali mäkké tkanivá. Keď si dieťa umýva už zuby samo, rukoväť by mala byť široká a ergonomická. Pomocou je mať pre dieťa dve kefky, s jednou sa hrá, a teda nám nezáleží, ako veľmi sú vystrapkané štetiny a druhá, s ktorou mu umýva zuby rodič. Tá musí mať štetiny rovné. Prípadne sa môže používať jednozväzková kefka, ktorou rodič očisťuje každý zub osobitne.

Čo sa týka výberu pasty, hlavným kritériom je, aby dieťaťu chutila a neodrádzala ho od čistenia.

Ako často čistiť deťom zúbky?

Každý zub, či mliečny či trvalý, potrebuje raz za deň dôkladnú očistu. A to zo všetkých strán, najmä medzizubného priestoru. Takže určite večer poriadne očistiť a cez deň si môže dieťa zuby čistiť aj samo a koľko len chce. Zväčša sa pri tom aj pohrá. Nie je však dobré čistiť zuby hneď po jedle, obzvlášť sladkom alebo kyslom. Vtedy je totiž čiastočne demineralizovaná sklovina a pri mechanickom čistení by sa mohla odstrániť vrstva skloviny. Ide síce o odvápnenú mikrovrstvu, no pokiaľ by sa to veľakrát opakovalo, postupne by sa odstránila celá sklovina a ostal by len dentín. Môže sa to udiať napríklad na krčkoch, kde je prirodzene malá vrstva skloviny. Takže po konzumácií sladkého či kyslého jedla, je vhodné počkať cca 15-20 minút, aby mali sliny čas vyrovnať pH v ústnej dutine a remineralizovať čiastočné odvápnenie skloviny.

Čo robiť, keď sa deti zdráhajú otvoriť ústa a odmietajú čistenie?

Ku každému dieťaťu vedie nejaká cesta. Rodič musí byť len trpezlivý a skúšať na neho rôzne možnosti. Niektorému dieťaťu stačí dohovoriť, vysvetliť, a niektorému zase pohroziť. Vhodné sú rôzne motivačné videá a pesničky o zúbkoch a zubožrútovi, čo deťom vysvetlí dokonale situáciu a sú potom viac naklonené k spolupráci. Pokiaľ sa naozaj dlhodobo nedarí prekonať tento problém, odporúčam upraviť diétu tak, aby aspoň prijímalo čo najmenej cukrov a sladených nápojov. Takto aspoň zabránime nezhoršovaniu stavu.

Čo robiť, keď sa na mliečnom chrupe objaví kaz?

Dieťa od troch rokov by malo dva krát ročne navštevovať stomatológa. Ak si rodič všimne ešte predtým, prípadne medzi návštevami nejakú podozrivú škvrnku, ktorá sa nedá očistiť, treba zájsť k zubnému lekárovi a ten to posúdi, prípadne navrhne riešenie. Ideálne je, aby sa to ošetrilo čo najskôr, pretože to potom bude pre dieťa rýchle a bezbolestné.

O tom, aké sú možnosti a riešenia, keď sa deťom pokazia zuby sa dozviete v ďalšom článku.

Inzercia