Prečo dojčiť?

Po odklone dvoch generácií matiek od dojčenia v súčasnosti na Slovensku prebieha jeho renesancia. O tejto téme vychádza mnoho článkov a publikácií. Dojčenie je jednoducho „in“.

Prečo je dojčenie dôležité?

Niekto by si mohol povedať, že je jedno, ako deti jedia – či sa túlia k mame alebo im ohrejeme umelé mlieko. Nie je to však pravda. Prečo?

Dojčenie je totiž omnoho viac ako len prijímanie potravy. Jeho primárnym účelom je vytváranie mozgových prepojení. Pri dojčení sa matka s dieťaťom na seba pozerajú, dieťa cíti jej vôňu, chuť mlieka, počuje jej hlas, dotýka sa teplej matkinej pokožky, spolu s ňou sa pohybuje. Teda sa stimulujú všetky jeho zmysly, nielen chuť. Okrem toho, mozog ako taký získava svoju konečnú podobu na základe vplyvu zážitkov z raného obdobia života. Tieto zážitky pochádzajú z vytvárania vzťahovej väzby, ktorú, okrem iného, formuje aj dojčenie.

Malý veľký zázrak

Matka dokáže dieťa dojčením nakŕmiť, utíšiť, uspať, upokojiť. Dá mu pocit bezpečia, odstráni bolesť, dodá energiu, pozitívnu náladu. Dojčenie dokáže znížiť horúčku – ale aj zahriať, keď je zima. A v konečnom dôsledku pomôže vtedy, keď nič iné nepomáha.

Podpora v dojčení

Dnes sa matky dozvedajú o dojčení určitú zmes osobných skúseností a dojmov, ktoré nemuseli byť práve najlepšie. Na internete nachádzajú veľké množstvo často protichodných rád a názorov. Nevedia, čo použiť a často zažívajú pocit zlyhania, keď sa im dojčiť z nejakého dôvodu nepodarí. Ideálne je pripraviť sa a nájsť si správne informácie ešte pred pôrodom, alebo následne dobrú podporu v dojčení, založenú na postupoch, ktoré naozaj fungujú. Pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia poskytujú aj špecializované organizácie prostredníctvom svojich poradkýň.