15. marec – Deň hvezdární a planetárií

Začína nám víkend a tak je najvyšší čas začať rozmýšľať akú aktivitu deťom pripraviť. Čo tak navštíviť hvezdáreň alebo planetárium?

Tento víkend nás totiž čaká posledná nedeľa pred jarnou rovnodennosťou. A práve na nedeľu 15. marca pripravila Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove so Slovenským zväzom astronómov podujatie “Deň hvezdární a planetárií 2015”.

Toto podujatie má korene v 90-tych rokoch, kedy pracovníci planetária z talianskej Brescie prišli s iniciatívou organizovať Európsky deň planetárií. U nás na Slovensku sa táto akcia ujala skôr ako deň otvorených dverí pre verejnosť.

Tak neváhajte, zoberte v nedeľu svoje deti do niektorého zo slovenských planetárií alebo hvezdární. Dozviete sa o zaujímavých očakávaných astronomických úkazoch, pripravený bude aj pestrý program pre deti (v závislosti od programu konkrétnych hvezdární). Samozrejme nebude chýbať ani pozorovanie nočnej oblohy a prehliadka zariadení hvezdární.

Určite sa viac dozviete aj o tom, ako pozorovať čiastočné zatmenie Slnka, ktoré bude tento rok 20. marca.

Ak sa teda plánujete Dňa hvezdární a planetárií 2015 zúčastniť, máte možnosť vybrať si zo zoznamu plánovaných podujatí pre tento deň na Slovensku.

Viac informácií o programoch a jednotlivých hvezdárňach a planetáriach nájdetu tu: http://www.szaa.org/dpah/list.php