TOTO! je galéria

…kde nemusíte hľadať mená ilustrátorov napísané drobnými písmenkami.

Lebo tak to je: príbehy, ktoré sme čítali v knižkách ako deti, alebo tie, čo si čítame so svojimi deťmi, si pamätáme aj preto, že ich hrdinov poznáme. Vieme, aké mali tváre, čo mali oblečené, kde žili. To ilustrácie, ťahy štetcom, perom, ceruzkou spôsobili, že nám ostala farebná stopa v pamäti.

Vieme ako vyzerala Palculienka. Aj Robinson Crusoe. Alebo odkiaľ kam skákali Opice z našej police…

Roky sme si hovorili o tom, aká je škoda, že ilustrácie sú niekde na okraji záujmu, ako málo vieme o slovenskej ilustrátorskej tradícii. A ako málo ľudí napadne, že tie obrázky z knižiek, môžu byť rovnako úžané ako obraz či grafika, že môže stáť za to, pozerať sa na ne v galérii. Alebo aj nad postieľkou v detskej izbe.

Len sme nevedeli, ako na to.

A potom sme uvideli nenápadný priestor. Kedysi v ňom boli potraviny a ešte pred tým roletáreň.

A vedeli sme, že ho chceme práve preto, aby sme mohli ľuďom, čo radi čítajú ukázať „živé“ ilustrácie. A tak vznikla skutočná TOTO! je galéria.

web_TOTOjegaleria-web0

A odvtedy je TOTO! taká galéria, v ktorej ožívajú ilustrácie – tie krehké obrázky, čo nám ostávajú v hlave ešte dlho po tom, ako dočítame knižku. Taká, v ktorej sa zblízka môžete pozrieť na to, kadiaľ ťahal autor štetcom, fixkou alebo pastelkou, keď premýšľal, akú dá tvár hrdinovi príbehu.

Už nemusíte hľadať mená ilustrátorov až niekde na konci knižky, napísané drobnými písmenkami.

Hľadali sme leitmotív, nitku, čo previaže jednu výstavu s druhou a vedeli sme, že sa chceme čo najskôr zblízka pozrieť na diela tých ilustrátorov, ktorí dokázali a stále dokážu spojiť „veľkých“ a „malých“.

Ilustrátorov z generácie, ktorá tvorila v 70. – 80. rokoch minulého storočia. Už ste u nás mohli vidieť Raj znova nájdený Jany Kiselovej-Sitekovej.

Alebo ilustrátorské vianoce s ôsmymi slovenskými ilustrátormi: Robertom Brunom, Jankou Kiselovou-Sitekovou, Petrom Kľúčikom, Milošom Koptákom, Vladimírom Králom, Martinou Matlovičovou, Katarínou Slaninkovou a Bystríkom Vančom.

Je strašne dobré, keď do galérie prídu rodičia s deťmi: „Toto sme čítali v škole,“ ukázala prstom Karolínka na ilustrácie Vladimíra Krála ku knižke Analfabeta Negramotná a hneď ju aj nalistovala. „A toto sa ako robí?“ pozeral Mirko na ilustrácie Bystríka Vanča, vyštipkávané z molitanu a zapol svetlo. Peťo sa na miniatúry Jany Kiselovej – Sitekovej pozeral cez lupu: najprv na tie v rámoch, na stene a potom tie v knižke.

Galériu TOTO nájdete na Moskovskej 29 v Bratislave. Ak nie je práve otvorené, zavolajte na číslo 0903 373 28 alebo 0907 282 944 a po dohode vám určite radi galériu otvoria.

Nech sa páči, vstúpte!