Do tretice o Najkrajšom výrobku od mamky v roku 2016

Katarína Krkošková pochádza z Kysúc. Už odmalička chodila do detského folklórneho súboru, lebo vraj mala priveľa energie. Niekde tam sa zrodila jej láska k folklóru a tradíciám. „To je niečo, čo Vám ostane navždy blízke, hoci si zvolíte inú profesionálnu dráhu, čo bol aj môj prípad.“ Momentálne je predovšetkým mamou 18 mesačnej dcérky, pri ktorej znova našla veľa novej kreatívnej energie.

Do súťaže ste sa zapojili s bábätkovským body s folklórnym motívom a získali ste zaň krásnych 1352 hlasov. Ako ste prišli na ten nápad?

Folklórom žijem, odkedy sa pamätám. Rukami mi prešlo množstvo krojov a taktiež aj moja súkromná zbierka sa krásne rozrastá. Mám v nej aj pár detských kúskov. Keď sa mi narodila dcérka, prvých pár týždňov som ju mala krásne zabalenú v ručne vyšívanej perinke, ktorá sa u nás v rodine dedí. Má už 75 rokov a vyšívala ju ešte moja prababka. Z perinky však rýchlo vyrástla, do detského kroja bolo ešte ďaleko a tak sa zrodil nápad priniesť trochu folklóru aj na oblečenie pre také malinké bábo.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu? Zo všetkých kútov Slovenska, alebo máte svoj obľúbený región?

Inšpirácie je veľa a je veľmi ťažké si vybrať z množstva nádherných slovenských motívov. Tým, že tvorím pre detičky, je to možno ešte troška ťažšie. Motív musí na malom oblečení pekne vyniknúť a zároveň ho nesmie byť priveľa. Obľúbených regiónov je preto mnoho. Veď každý kraj nesie iné tradície, iné kroje či výšivky a všetky sú krásne. Škaredý kroj neexistuje.

Máte aj vlastnú značku, povedzte nám o nej niečo. Ponúkate originálne oblečenie pre deti, či aj pre dospelých?

Zatiaľ sa moja tvorba len pomaličky rozbieha a preto sa venujem detskému oblečeniu. Do budúcnosti sa však nebránim ani myšlienke prepojenia s oblečením a doplnkami pre dospelých.

Kam najďalej putoval váš výrobok?

Fúha, ťažká otázka. Moje body sa už dostali do Kanady, Taiwanu či Austrálie. Väčšinou ide o milé darčeky pre Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. To bola aj jedna z hlavných myšlienok mojej tvorby. Potešiť aj ľudí, ktorí sa usadili ďaleko od domova, niečím novým. Novorodenecké súpravy zase vytvorili miesto pre krásny spôsob oznámenia veľkej novinky rodine a známym.

Je tvorenie váš koníček, alebo už aj plnohodnotné podnikanie? Kde nájdeme vaše výrobky?

Zatiaľ je to viac koníček, ktorému sa venujem po večeroch, keď dieťa spí. V týchto dňoch však intenzívne pracujem na spustení e-shopu, taktiež ma môžete nájsť na SAShe, na FB hopahopasopa a na folklor.sk.

Ako ste sa dozvedeli a stali súčasťou projektu Čo dokáže mama? Zúčastnili ste sa so svojimi výrobkami aj Mama trhov?

O milom projekte a celej súťaži som sa dozvedela náhodou, keď som hľadala nejaké originálne doplnky do detskej izby. Našla som pani, ktorá ponúkala svoje veci práve cez túto skupinu na Facebooku. Pri prehliadaní stránky som našla aj súťaž. Prihlásila som sa posledné dni pred uzavretím registrácie. Ani vo sne by mi nenapadlo, že vôbec postúpim do finálovej pätnástky výrobkov. Kto si niekedy túto skupinu pozrel, vie, že je tam neskutočne veľa šikovných maminiek a ešte viac ich krásnych výrobkov.

Mama trhy som zatiaľ nemala možnosť absolvovať hlavne preto, že sa konajú na opačnej strane republiky a to je pri malom dieťati zatiaľ nemožné. Snáď keď troška podrastie.

Svoju dcérku teda obliekate aj do svojich modelov. Aj spolu tancujete?

Samozrejme. Moja dcérka je moja živá bábika. Veľmi rada spieva a ako sa naučila chodiť, už aj tancujeme. Na tohoročných folklórnych slávnostiach vo Východnej bola asi najchválenejšie dieťatko a chodiaca reklama zároveň.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa krásnych nápadov.