Našiel sa Kľúčik

Peter Kľúčik sa narodil v Bratislave. V rokoch 1974 – 1980 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Albína Brunovského. Medzi jeho najznámejšie ilustrácie patria diela v detských knihách o Jankovi Polienkovi, Pipi Dlhej Pančuche, či príbehy o Pánovi Tragáčikovi.

My Vám prinášame rozhovor, ktorý vznikol pri príležitosti otvorenia výstavy jeho ilustrácii k detským knihám v priestoroch TOTO! je galérie v Bratislave. Výstava potrvá do konca marca, nepremeškajte ju!

Aký bol Váš prvý kontakt s ilustráciou? Ktorá kniha s ilustráciami vo Vás zanechala stopu až doteraz?

Ako dieťa som počarbal niekoľko otcových kníh. Toto bol môj úplne prvý kontakt s ilustráciou. Tých kníh, ktoré vo mne zanechali stopu až doteraz, je viac. Mali sme doma veľa krásnych kníh, boli to staré aj vzácne knihy v krásnych väzbách so zlatými chrbtami. Boli v nich ilustrácie, aké poznáme z pôvodných Verneoviek – rytiny, xylografie. Vôbec som im nerozumel, ale dokázal som nad nimi presedieť celé hodiny, pretože boli také tajomné. Asi tu sú korene môjho neskoršieho záujmu o grafiku.

Ako sa stane človek ilustrátorom?

Určite by mal mať vzťah ku knihám, k literatúre, mal by vedieť kresliť a mal by rád kresliť. A vlastne by ani nemusel vedieť kresliť, aj fotograf môže ilustrovať. Hlavná je tá láska ku knihám a výtvarné cítenie.

Aký je Váš ilustrátorský sen?

Nemám ilustrátorský sen, už dávno neilustrujem ale maľujem obrazy, robím grafiky a som celkom sústredený na túto prácu. Keď som ešte ilustroval, mal som tých snov veľa. Vždt, keď som vzal do rúk nejakú knihu, ktorú som mal rád, ale ilustroval ju niekto iný, tak som si predstavoval, ako by som ju urobil ja. Sen bol napríklad Andersen ale aj všeličo iné.

Ale sny sa dokážu pretransformovať a tie moje ilustrátorské sa tak nejako premiestnili do mojich grafík a obrazov.

klucik_ilustracie_07 klucik_ilustracie_08 klucik_ilustracie_09 TOTOjegaleria-web7-Klucik klucik_ilustracie_02 klucik_ilustracie_04 klucik_ilustracie_06

foto © Dáša Šimeková, TOTO! je galéria, 2015
Všetky práva vlastníkov autorských práv k textu sú vyhradené. Žiadna časť tohoto textu nesmie byť reprodukovaná ani šírená v akejkoľvek forme alebo akýmikoľvek prostriedkami, resp. prostredníctvom súčasného alebo budúceho informačného systému bez písomného súhlasu autorov rozhovoru. Ida Želinská © 2014, Mária Rojko © 2014