Pišta Vandal

Pišta Vandal je hudobník, spisovateľ, vydavateľ. Je spevákom a gitaristom kapely ČAD, má knižné vydavateľstvo Limerick a za sebou vyše dvadsať vydaní úspešnej a obľúbenej talkshow Obludárium. Pozitívny a večne vysmiaty človek mnohých talentov. A lenivyrodic.sk by sa rád dozvedel niečo viac o jeho knihách pre deti.

Ako si sa rozhodol napísať knihu pre deti? Čo ťa k tomu inšpirovalo?

Svet rozprávok je môj svet. Žijem nereálne veci. Verím veciam, ktorým iní neveria. Vidím veci, ktoré veľa ľudí ignoruje. Žijem v sebaklamoch a problémy sa mi riešia zázračným spôsobom. Keď neviem ako ďalej, príde mi do života zázračná bytosť a posunie dej ďalej. Presne ako v klasických rozprávkach. Jedna moja známa psychologička mi požičala knihu Touha po druhém od Vereny Kast. Sú tam rozobrané rozprávky z hľadiska toho, čo v symboloch hovoria o ľudskom vnútre. Bol som unesený presnosťou pomenovaní.

V písaní rozprávok sa zameriavam skôr na blázniviny. Žiadne archetypálne témy neriešim. Dobro a zlo nech sa pasujú u Dobšinského. Moji sú psíkovia, kocúri, hovienka, strapatosť, priečnosť. To mám rád. Tak vznikla aj najznámejšia bestsellerová knižka Havinkovo hovienko. Kamoš mal synka zlého jak čert, ktorý sa nechcel učiť čítať ani písať. Tak ma oslovil, aby som vymyslel niečo, čo by ho motivovalo naučiť sa čítať. Z tejto potreby vzniklo Havinkovo hovienko. Zafungovalo a chalan číta, píše a teší sa z krásnej literatúry.

Pri týchto knihách sú ako autor uvedení Vandali. Je to teda kolektívne dielo?

Vandali je aj naša kapela, no robíme aj knihy. Ja napíšem, bubeník Valér Tornád ilustruje a basáčka Basia (inak moja segra) tomu dá dizajnérsky šmrnc.

Doteraz si deťom venoval štyri knihy: Havinkovo hovienko, Ratlík Karlík, Príbehy z prdiaceho pralesa a O smradľavej teniske. Už ich názvy napovedajú, že to bude neobyčajné a veselé čítanie. Nájdeme v nich aj nejaké mravné ponaučenie?

Mám neskromnú ambíciu, aby sa vo všetkom, o čo sa pokúšam, zrkadlili tri veci: poúčať, zabávať, dojímať. Niekedy to vyjde, no väčšinou sa zdá, že miesto toho: pohoršujem, provokujem, závadzam, hehehe. Mravné ponaučenie je: „Nebuď blb!“

Ktorú z nich máš ty osobne najradšej? Chystáš nejakú ďalšiu?

Mám ich rád všetky, ale najviac asi Havinkovo hovienko. Bol to taký milý pokus. Pokus v tom zmysle, kam sa dá prísť bez prípravy. Len s radosťou a bez očakávaní. Urobili sme bilboardy, obvolal som manažerov kníhkupectiev a distribučných firiem a mal som z toho radosť. Netreba brať nepodstatné veci nejako extra vážne. No s týmto prístupom sa ti môže stať, že ťa vydavateľskí fundamentalisti budú nenávidieť. Oni do toho vstupujú so zamračenou tvárou, pretože im ide o chlieb a tebe iba o radosť. Chystám veľa kníh, ale som lajdák lajdácky, takže kým nejakú urobím, možno ju napíše niekto iný.

Aká bola tvoja obľúbená detská kniha, a akú by si raz rád čítal svojim deťom?

Nevedkove dobrodružstvá. Je to ruská kniha. Sú to príbehy o Nevedkovi, ktorý všetko poplietol a svojou naivnosťou a úprimnosťou privádzal spoluobyvateľov Kratuľkova do šialenstva. Nevedko je v mnohom podobný Švejkovi. Kritici dnes Nevedka odpísali, vraj to bola budovateľská lieratúra pre deti. Možno je to pravda, pretože druhá časť knihy je nuda a nikdy som ju nedokázal čítať. Sú tam nejaké také tlachy. Ale prvá časť… To ti cvrkne od radosti do galot. Najvzácnejšou studnicou rozprávok však bola naša mama. Kokos!!! Vždy zobrala knihu, otvorila a čítala rozprávky. Niekedy sme sa so segrou báli, inokedy sme plakali, no najčastejšie sme sa smiali. Keď som tie rozprávky po rokoch hľadal, zistil som, že neexistujú. Mame sa nechcelo čítať, tak si ich z voleja vymýšľala. Je to dračica! Živila to v sebe a podporovala v nás.

Ďakujeme Pištovi za krásny rozhovor, ktorý pobavil, poučil aj dojal. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo robí a vydáva, navštívte stránku www.limerick.sk, kde si môžete objednať aj jeho skvostné knihy pre deti.

Foto: © facebook kapely Čad