Čítanie pre tínedžerov: Zber kostí

Temný a poriadne záhadný je debut mladej anglickej spisovateľky Samanthy Shannonovej, ktorú pre jej rozprávačské umenie označujú aj za novú J. K. Rowlingovú.

V Zbere kostí, prvej knihe pripravovanej sedemdielnej série, vytvorila úplne nový svet s alternatívnymi dejinami v známom prostredí Londýna a Oxfordu. Dej sa odohráva v neveľmi vzdialenej budúcnosti. Tento svet ovláda Scion, nový režim, ktorý nastolili po páde monarchie v devätnástom storočí. Scion je totalita, ktorá svojou lživou propagandou budí dojem, že ochraňuje bežných občanov pred hrozbou „neprirodzenosti“.

Práve okolo neprirodzených a ich darov sa točí príbeh. Neprirodzení sú jasnovidci, žijúci na okraji spoločnosti, ktorá sa ich bojí, nenávidí ich, prenasleduje na každom kroku, mučí a bez súdu verejne popravuje.

A tak aby prežili, vytvorili si jasnovidci tajné spoločenstvo, syndikát, ktorý funguje paralelne s oficiálnych zriadením, no má vlastné pravidlá, vlastné spojenectvá aj konflikty. Hlavná postava, mladučká Paige Mahoneyová, žije dva životy, aby pred otcom utajila svoje jasnovidné schopnosti. Má výnimočný dar, vie opustiť svoje telo a dostať sa druhým ľuďom do hlavy. A práve ním si zarába na živobytie ako členka tajnej spoločnosti Sedem pečatí.

Jedna obyčajná cesta metrom jej však navždy zmení život. Zatknú ju, dostane sa do tajnej scionskej trestaneckej kolónie a tam sa dozvie, že Scion je iba bábkové divadlo, opona, za ktorou sa ukrýva oveľa väčšia hrozba. V skutočnosti totiž za všetkým stoja úplne iní páni, ktorí jasnovidcov využívajú na vlastné účely. Preto ich vyhlásili za neprirodzených a prenasledujú ich, pretože vystrašení ľudia sa ľahšie ovládajú a hlavne nepátrajú po tom, kam sa strácajú ich nepohodlní spoluobčania.

V trestaneckej kolónii vládnu príšerné podmienky, zajatci sú vyhladovaní, bití a uzimení. No nie všetci, zradcovia a pätolizači sa môžu stať poskokmi nových pánov, podľa ľubovôle tyranizovať ostatných trestancov a lapať nových.

Paige sa v tomto prostredí dostane k bezcitnému pánovi, ktorý ju však naučí rozvinúť jej dar do netušených možností. A napokon jej pomôže zorganizovať vzburu a hromadný útek z kolónie. Alebo pomáha ona jemu?

Zber kostí ponúka strhujúce čítanie, napínavý dej a veľa záhad i prekvapivých odhalení. A odhalí toho naozaj dosť, hoci čitateľ cíti, že to zďaleka nie je celá pravda. Tá sa ukrýva niekde vo hviezdach. A, samozrejme, bude sa ju postupne dozvedať z ďalších kníh, zatiaľ môže spriadať vlastné teórie a špekulovať, ako to bolo naozaj.
Na Zber kostí už čoskoro nadviaže ešte akčnejší Éterický rád, ktorý u nás vyjde pred Vianocami, a na budúci rok sa chystá tretí diel, ktorý by mal vyjsť v slovenskom preklade zarovno s originálom.

Samantha Shannonová – Zber kostí, vydal Tatran v roku 2013, preložila Lucia Halová, 380 strán, rozmer 147×229 mm, ISBN 9788022206563. Vhodné pre čitateľov od 12 rokov.

Dávam: