Gruffalo

Má hrôzostrašné zuby, oranžové oči a obrovské pazúre. Žije v lese a naháňa strach každému, kto ho stretne! Postavička, ktorá sa zrodila v hlave spisovateľky Julie Donaldson, je momentálne známa už vo veľa rodinách. Vy ste ešte nestretli Gruffala?

Kniha bola preložená do 50 jazykov sveta a predaných bolo vyše 5 miliónov kópii. Spisovateľkine slová dotvárajú dokonalosť s ilustráciami talentovaného Alexa Schefflera.

Príbeh je veľmi jednoduchý a stvorený pre celkom najmenšieho diváka. Gruffalo by mal byť niekto, koho sa máme báť, lebo je veľký a hrôzostrašný. Ale malá myška, ktorá si Gruffala vymyslela (ešte netušila, že naozaj existuje) je prefíkaná, a to z nej robí silnú a miestami nepremožiteľnú hrdinku.
Príbeh dieťatu dotvára obraz o tom, že nie všetko, čoho sa bojíme musí byť zlé, a že aj celkom najmenšie veci a stvorenia môžu byť dôležité a rovnocenné s ostatnými. Myška aj Gruffalo na ceste stretnú líšku, sovu a hada, pričom všetci sa boja Gruffala a ten si myslí, že sa všetci boja myšky…

Keďže nápad bol dobrý, z knihy vznikol film alebo vlastne niekoľko filmov. Neskôr sa k veľkému Gruffalovi pripojil malý Gruffalo, vznikli pesničky, hry a plyšové hračky. Aj tento prípad hovorí o tom, že v jednoduchosti je krása a na veci sa treba pozerať z perspektívy.

Na stránke www.gruffalo.com sa deti môžu zahrať, zaspievať si, vytvoriť si vlastného strašiaka, či priučiť sa angličtine. Dospelí sa dočítajú o podujatiach a informáciach, ktoré by ich mohli zaujímať.