Hilda a jej trollí kamaráti

Hilda je komiksová kniha od Luka Pearsona, popredného autora novej vlny britského komiksu, určená deťom. A nielen tým, čo už samé čítajú, dá sa z nej čítať aj s tými menšími – máme to overené.

Hilda je modrovlasé dievča, žije s mamou v domčeku na samote v čarovnej krajine, plnej bájnych tvorov a tvorčekov. V prvom príbehu Hilda a troll sa vyberie na prechádzku so skicárom, ceruzkou a svojím verným zvieratkom Větvíkom. Objaví pritom skalu, o ktorej je presvedčená, že je to skamenený troll a zavesí mu na nos zvonček – keby náhodou ožil, budú ho hneď počuť. Náhle sa však strhne snehová fujavica, slnko zapadá, treba sa ponáhľať domov. A doma, v teplučkom bezpečí, sa zrazu ozve zvonček. Troll naozaj ožil a prišiel ich všetkých zožrať! Alebo nie?

V druhom príbehu Hilda a půlnoční obr sa Hilda najskôr, napriek názvu, ocitá medzi neviditeľnými pidiľuďmi, ale, samozrejme, vyskytne sa tam aj obor.

Hildine príbehy, či skôr dobrodružstvá, sú krásne priezračné a radostné. Nemusí za nimi nikam cestovať, odohrajú sa priamo pred jej prahom, pretože detstvo má jednoducho tú moc, hlavne keď je niekto taký zvedavý a chce vidieť aj to, čo iný nevidia.

Knižka je inšpirovaná severskou mytológiou plnou trpaslíkov, trollov, obrov a všelijakých chlpatých stvoreníčok. Mnohí ju radia ku knihám o Muminkoch od Tove Janssonovej či k filmom Hajaa Mijazakiho. Rozhodne k nim patrí po výtvarnej aj príbehovej stránke. A zabavia sa na nej aj dospelí, pretože v nej nechýba humor, občas priam sarkastický, napríklad keď sa Hilda musí u pidiľudí popasovať s nezmyselnou byrokraciou.

A na záver skvelá správa, čoskoro vyjde pokračovanie – Hilda se vrací! A my sa jej už nevieme dočkať, lebo túto sme už čítali trikrát a určite si ju prečítame znova.

Luke Pearson – Hilda, Paseka 2016. Preklad: Martina Knápková. 80 strán, pevná väzba, 215×258 mm, český jazyk

hilda00 hilda01 hilda02 hilda03
Dávam: