Inzercia

Mimi a Líza

Knižka o dvoch kamarátkach. Jedna má oči stále zatvorené a druhá ich má dokorán, každá pozerá, ale spolu vidia. A čo také vidia? Obyčajný svet, ktorý sa vzápätí mení na dúhovú krajinu, džungľu, safari či mesto plné vianočných darčekov.

V jednom bytovom dome v jednom meste býva Mimi so svojím ockom. Mimi je slepá a tak spoznáva svet ušami a rukami, ba trochu aj nosom a jazykom. Tatinove topánky robia klip-klop, vtáčiky čvirikpíííppíííp, tatino vracajúci sa z práce na vŕzgajúcom bicykli zasa ík-ík cililing. V jej izbičke má každá vec svoje miesto, aby sa o nič nepotkla a do ničoho nezamotala.

Jedného dňa začuje pred domom škŕŕŕ-ííí-p, keď na ulici zabrzdí ťažký nákladiak, a potom buch-buch-hrm-bum-bác. To sa k nim sťahujú noví susedia! Dievčatko so svojou mamičkou. A len čo sa Mimi zoznámi s novou susedkou Lízou, začnú sa diať neuveriteľné veci.

Dievčatá pomaľujú chodbu domu kriedovou dúhou a na výprave farebnou krajinou naučia pani domovníčku, že šedá je naozaj nudná. Inokedy sa vydajú na látkové safari u tiet zhora, ktoré sú jedna ako druhá a obe veľmi šikovné krajčírky. A keď sa hrajú na dvore a hľadajú kúsok tieňa, ocitnú sa v džungli so zákernými lianami, ktoré ich chcú skántriť, no aj toto dobrodružstvo sa dobre skončí.

Pri týchto hrách sa Líza naučí, že hoci je Mimi slepá, niekedy vidí viac ako jej kamarátka. Začuje faloš a snaží sa Lízu varovať pred zlými lianami, vie rozoznať farby („sivá je trochu ako škvara vŕzgajúca pod nohami alebo ako hmla pod mihalnicami“), a v hmatovom pexese ušitom zo zvyškov látok Lízu poľahky pretromfne.

A aby toto všetko zažili, nemusia vôbec nikam chodiť, všetko sa totiž deje priamo v ich dome…

Knižka Mimi a Líza vznikla podľa animovaného večerníčka, ktorý vyšiel na DVD, a stojí za ňou celý kolektív autorov. Námet príbehov vymysleli Katarína MolákováKatarína Kerekesová, ktorá je zároveň ilustrátorkou. Text napísala Alexandra Salmela, ktorú detskí čitatelia už možno poznajú vďaka jej knižke Žirafia mama.

Na každej strane sú pôsobivé ilustrácie plné farieb a života, ktoré organicky dopĺňajú príbehy a otvárajú malým čitateľom bránu do sveta fantázie.

_DSC9943

A hoci je Mimi a Líza pre čitateľov od 6 rokov, aj menšie deti si ju vychutnajú, ak im z nej niekto večer pred spaním prečíta.

Mimi a Líza, podľa námetu Kataríny Kerekesovej a Kataríny Molákovej napísala Alexandra Salmela. Ilustrácie: Katarína Kerekesová, Boris Šima a Ivana Šebestová. Slovart, 2013, 168 plnofarebných strán, pevná väzba, 175×200 mm.