Moji zeleninkoví kamaráti

Nie každé dieťa má rado zeleninu a ešte ťažšie je niektoré presvedčiť, aby ochutnali niečo nové. Občas však stačí správna motivácia a všetko môže byť inak.

V tomto prípade by motiváciou mohli byť hravé básničky a ilustrácie z novej knižky Moji zeleninkoví kamaráti, ktorá vznikla v spolupráci mám v rámci projektu Čo dokáže mama. Vychádza z overených postupov, ktoré autorky skúšali a overili na vlastnej koži – či skôr na vlastných deťoch.

V knihe nájdete 44 druhov zeleniny od výmyslu sveta, ku každej sa viaže básnička a veselá kresba. A ako môžu rodičom pomôcť? Deti ich prostredníctvom spoznajú napríklad cibuľu, cesnak, cviklu, ale aj baklažán, pobavia sa na rýmovačke a rodičia im môžu vysvetliť oveľa viac. Prečo je pre nás zelenina dôležitá, aká je zdravá a chutná, stačí skúsiť. A malí papkáči sú predsa zvedaví, radi spoznávajú a objavujú, hlavne ak to vyznieva ako hra. A čo poznajú, toho sa už neboja a ochutnajú.

Básničky majú pekný rytmus a prirodzené rýmy, niekedy stavajú na vonkajšej podobe zeleniny – ako napríklad pri šošovici-krásavici, ktorá je na tvári znamienkom krásy – alebo na jej liečivých účinkoch, ako v prípade chrenu – šamana proti chorobám.

Autorkami knihy sú tvorivé mamy na materskej dovolenke Diana Lokšová a Andrea Kováčová, ilustrovala ju Anna Černáková. Vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.

Ku knihe zostavili aj kuchársku e-knihu Recepty zeleninkových kamarátov, ktorá obsahuje 20 receptov zameraných vždy na konkrétny druh zeleniny aj s informáciou o jej výživových hodnotách. A k tomu všetkému maľovanku, kde si malý papkáč môže vyfarbiť a domaľovať, čo mu mama navarí. Túto knižku si môžete objednať priamo tu.