Škola dobra a zla

Tentokrát prinášame trochu netradičnú recenziu, napísal ju totiž priamo nadšený desaťročný čitateľ. Myslíme si, že sa mu podarila, čo hovoríte? Prečítajte si ju v pôvodnom znení, bez opráv a úprav:

Kto napísal knihu a kde sa vydala? Napísal ju Soman Chainani a vydala sa vo vydavateľstve CooBoo.

O čom je tá kniha? Je to o dvoch dievčatách Sophie a Agáthe, ktoré bývajú v malej dedinke Gavaldon. Sophie a Agatha sú dve najlepšie priateľky, celkom odlišné. Sophie je úplná princezná, zato Agatha je úplný zloduch. Škola Dobra a Zla sú tiež dve úplne odlišné školy. Jedna je pre čistých – pre princezné a princov, druhá pre zlých – pre tých najhorších zloduchov.

Sophie stále sníva, že raz bude princeznou a Agáthe sa do školy Dobra a Zla vôbec nechce. O polnoci ich unesie riaditeľ školy, ktorý ich vyhodí na strom, tam sa vyliahne vták kostlivec a každú dá do inej školy.

Ako mohli očakávať, že pôjdu do tej opačnej školy, než si mysleli? Nakoniec sa ukáže, že to Sophie je tá zlá.

Už prešli Skúšku rozprávkou, Cirkus talentov a teraz ich čaká vlastný príbeh. Nakoniec Sophie zabije zlý riaditeľ školy.

Agatha ju znova oživí a spolu sa vrátia domov.

Čo sa ti na nej najviac páči? Najviac sa mi na nej páči Skúška rozprávkou. Skúška rozprávkou nebola práve najľahšia. Prežili to tam len tak-tak. Kebyže Sophie nemá Agathu, určite by tam zomrela. Pre obidve to bola naozaj ťažká skúška. Podľa mňa je to najnapínavejšia časť rozprávky.

Komu by si ju najviac odporúčal? Odporúčal by som ju najmä mládeži, pretože je tam veľa vecí, ktoré by deti nemohli pochopiť.


My len dodáme, že Škola dobra je rozprávkové fantasy určené pre mladších čitateľov od 8-10 rokov, vychádza s ilustráciami Iacopa Bruna a v preklade Zory Ličkovej. Má aj pokračovanie s podtitulom Život bez princov a pripravuje sa aj tretia kniha Posledný a naveky, ktorá má vyjsť tento rok.

Soman Chainani, Škola dobra a zla, CooBoo 2014, ilustrácie Iacopo Bruno, preklad Zora Ličková, 420 strán, 20,5 x 13,5 cm