Inzercia

Čas letných prázdnin

Za dva týždne nám začínajú letné prázdniny a s tým aj „starosti“ niektorých rodičov, aký program zabezpečiť pre svoje deti.
Samozrejme, mnohí sa vyberú na 10-14 dní k moru, ale čo so zvyškom prázdnin? Jednou z možností sú aj letné tábory.

Letné prázdniny majú 62 dní a tie treba deťom nejako vyplniť zmysluplným programom. Aj keď väčšina rodín chodí na nejakú tú letnú dovolenku, poväčšinou na 10 – 14 dní, stále nám ostáva skoro 50 ďalších dní voľna.

Núka sa nám viacero možností, čo sa dá pre deti zabezpečiť. Určite veľa rodičov bude hľadať pomoc u svojich rodičov – teda starých rodičov detí. Ale toto nie je určite riešenie na celé prázdniny, zvlášť, keď babka, dedko bývajú v paneláku alebo činžiaku – deti sa tam môžu začať veľmi rýchlo nudiť. Okrem toho, deti potrebujú rovesníkov, s ktorými prežijú zážitky. So starými rodičmi si teda vystačíme len na nejakých pár dní.

Ďalšou, asi najrizikovejšou alternatívou je nechať deti doma samé a spoliehať sa, že sa nič nestane. Treba si uvedomiť, že deti sú tvory skúmavé a preto aj keď si myslíte, že vaše dieťa je poslušné a zodpovedné, opak môže byť pravdou. Práve počas prázdnin, keď má dieťa veľa času a priestoru, môže chcieť vyskúšať nové veci, ktoré malo dovtedy zakázané. A bude ich skúšať zvlášť v čase, keď sú rodičia v práci.

Ďalšou alternatívou sú letné tábory. Tie sa ponúkajú hneď v niekoľkých formách – prímestské, jazykové, stanové, pobytové, zahraničné alebo tématické. (o jednotlivých typoch si povieme viac v ďalšom článku).

Hoc, najlepším časom na rezerváciu miesta v letnom tábore je už niekedy počas februára-marca, mnoho rodičov si to necháva na poslednú chvíľu. S obsadenosťou letných táborov to však funguje rovnako ako s voľnými miestami na klasickú dovolenku. Vlastne aj letný tábor je typom dovolenky, ktorú ponúka konkrétna cestovná kancelária, akurát ponuka je zameraná na deti.

V týchto dňoch určite ešte nájdete nejaké voľné miesta do letných táborov. Akurát ponuka, a to tématická, kapacitná či termínová, bude už značne obmedzená. Na druhej strane však môžete aj nejaké tie financie ušetriť, nakoľko cestovné kancelárie potrebujú ešte dopredať posledné voľné miesta. A teda to funguje rovnako ako s bežnou dovolenkou, kde sa dajú zohnať ešte nejaké tie “last minute” za zvýhodnené ceny.

Preto, ak chcete dať dieťa do nejakého letného tábora, je naozaj najvyšší čas to začať riešiť. Odporúčame preto sadnúť si na nejaký ten čas k internetu a trochu posurfovať po vhodných ponukách.

Viac podrobností o konkrétnych typoch letných táborov, ich rozdieloch, rizikách si povieme v ďalšej časti nášho letného seriálu. Rovnako si detailnejšie priblížime aj výbavu, ktorú si treba na konkrétny tip letného tábora zobrať a dotkneme sa aj najčastejších problémov, s ktorými sa pri letných táboroch môžete vy alebo vaše deti stretnúť.