Mami, ale ja nie som hladný

Od kedy ste si ten malý uzlík šťastia priniesli domov, robíte všetko preto, aby bol zdravý, spokojný a aby mu absolútne nič nechýbalo… A potom to príde… Toto počuť určite nechcete! Mami, ale ja nie som hladný!!! V hlave sa vám vynárajú všetky možné scenáre a vy si kladiete otázku: Prečo?

Ak patríte k tým šťastnejším a je to iba občas, tak sa to zväčša vyrieši samo… Ako príde, tak odíde. Určite je však dobré zistiť, čo je za tým… Ak dieťa prechádza nejakou infekciou, chuť do jedla sa mu pravdepodobne rýchlo vráti. Ak je však za tým psychika dieťaťa, neostáva nič iné len sa vyzbrojiť riadnou dávkou trpezlivosti a vyrovnať sa s faktom, že to bude potrebovať čas, veľa času. V takýchto prípadoch reagujeme asi všetci rovnako. „Nakopneme“ internet a začína kolotoč rád od známych, ale aj neznámych ľudí. Je nám úplne jedno kto mudruje, teraz nám to akosi nevadí. No pravdepodobne vás sklamem, ale univerzálnu radu ako tento problém vyriešiť vám však neposkytne nik. Každé dieťa je individualita a pôsobí na neho niečo iné.

No existuje niekoľko tipov, ktoré sa oplatí vyskúšať. Tie si v nasledujúcich riadkoch predstavíme. Nezabudneme aj na „odporúčania“, ktoré určite nezaberú, ale ktoré sú medzi tými, ktorí už svoje deti vychovali veľmi obľúbené.

1. Hrubá sila a donútenieURČITE NIE, zaručí akurát to, že zažijete predstavenie, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani herci z NÁRODNÉHO a ako bonus sa po „akcii“ možno dostavia výčitky… Ani vám sa predsa nepáči, ak vás niekto do niečoho núti.
2. Obmedzenie sladkostíÁNO, naše deti ich jedia príliš veľa a potom nemajú potrebu jesť zeleninu a ovocie. Veď načo? Čokoláda je predsa chutnejšia… Zatrhnite svojim ratolestiam maškrtenie. Ak predsa len túžia po sladkostiach, ponúknite im ovocie.
3. PravidelnosťÁNO, pravidlá a určitý zabehaný režim potrebujeme všetci a naše deti nie sú výnimkou. Je dobré ich naučiť sadať k stolu 3 až 5 krát denne a porcie by rozhodne mali zodpovedať ich veku. Ani málo, ani veľa.
4. PohybÁNO. Možno si pomyslíte, čo je toto za radu? Ale pozrime sa na to bližšie. Dieťa, ktoré svoj voľný čas netrávi pred televízorom či počítačom, ale naopak v prírode a na čerstvom vzduchu s pravidelnou fyzickou aktivitou bude pociťovať oveľa väčší hlad. TOTO MÁM OVERENÉ! Môj syn po dvoch hodinách vonku by zjedol aj klince.
5. Nesľubujte hory – doly. Podplácanie darčekmi a podobne, je to CHYBA A VEĽKÁ!

Na jedlo si nájdite čas. Skúste ho začať vnímať ako takú malú oslavu. Ak je to len trochu možné, stolujte spolu s deťmi. Na druhej strane v čase jedenia nie je vhodné vykonávať žiadne iné aktivity. Ak aj vy jedávate na rýchlo a v zhone, pri sledovaní televízie, nedivte sa, ak vaše dieťa chce jesť a zároveň sa nevie rozlúčiť s hračkou, ktorú má v ruke. Potom má naozaj problém sa sústrediť na to, na čo má. Medzi jednotlivými jedlami mu nikdy neponúkajte sladkosti, či piškótky. Ak nechce nič, je možné, že naozaj nie je hladné. No na ďalšie jedlo si však musí počkať až do večera.

Zdravé dieťa nebude nikdy dobrovoľne dlho hladné.

Vašu pozornosť by ste určite mali zbystriť, ak váš pokladík dlhodobo odmieta stravu a navyše spozorujete, že sa to odrazí aj na jeho hmotnosti. V takomto prípade, by ste mali zvážiť návštevu pediatra, aby za tým všetkým nebol medicínsky problém.