Potrebujeme doma zvieratká?

Ako sa spieva vo viacerých detských pesničkách, ozaj každé dieťa chce mať doma domáce zvieratko. Väčšina rodičov pristúpi na detské požiadavky.

Ak ste rozhodnutí to skúsiť, je potrebné zistiť či: v prípade reklamácie (čo je vážne častý jav) vezmú zvieratko do obchodu, chovu, útulku a podobne, alebo mať pripravený plán B – darovať k niekomu do prostredia záhrad a rodinných domov. Tieto zadné dvierka majte už pri zaobstaraní zvieratka, pretože deti s ním nemusia vôbec dobre vychádzať, zvieratko môže mať stres alebo vzájomné sympatie rýchlo ochladnú.

Ak nemáte poňatie, čo zvieratko potrebuje, zistite si najprv u chovateľov, akú výbavu potrebuje a kde mu bude dobre. Nie každý byt či dom má vhodné podmienky. Nie je ľahké nechávať prespávať zvieratá v izbe detí. Ani pre jedného z nich.

Krmivo nie je vždy lacnou a ľahkou záležitosťou. Aby zvieratko nehladovalo, mali by ste s deťmi najprv prejsť plán kŕmení a zaobstaraní potravy. A tiež myslieť na čas dovolenky a prázdnin, čo s ním bude vtedy (rybičky vydržia aj vyše týždňa, ale iné náročnejšie zvieratká potrebujú častú starostlivosť). Tiež treba vysvetliť deťom, koľko stojí krmivo, ako sa skladuje a ako sa dávkuje pri kŕmení, aj to je dôležitou súčasťou výchovy a spolužitia so zvieraťom.

Vysvetliť prevzatie zodpovednosti za zviera je náročný proces, ale postupným dávkovaním rád by malo dieťa pochopiť, že je zaň zodpovedné. Tiež je vhodné, aby dieťa bolo pripravené na jeho príchod, prekvapenia niekedy narobia viac škody ako úžitku.

Každý člen domácnosti potrebuje z času na čas aj prítomnosť zvieraťa a nové zážitky. Je však na zvážení rodičov, či pristúpia na požiadavky a rozšíria svoju domácnosť, alebo radšej kúpia vstupenky do zoologickej či botanickej záhrady. Jednou z možností je aj požičať si zvieratko od známych, napríklad kým sú na dovolenke, aby sa členovia domácnosti mohli stotožniť s novým harmonogramom prác spojených s potrebami zvieraťa aj samotných členov domácnosti, a bez nátlaku sa rozhodnúť, či je vážny záujem o zvieratko doma alebo je to len ilúzia.