Predškolák a nadávky alebo „Do r..i!“

Určite to dôverne poznáte. Za vami je úplne obyčajný deň, len absolútne nevydarený. Ste radi, že vám v práci padla a že už máte svoju ratolesť – sediacu na zadnom sedadle auta. V tom vám nejaký „dobrák“ vbehne do cesty alebo vám nedá prednosť v jazde… A je to tu.

Aj ten najslušnejší rodič občas z úst vypustí slovo, za ktoré si potom v kútiku duše nadáva a  v spätnom zrkadle vidí, ako sa jeho dieťa potmehúdsky usmieva. Alebo inak… Deň je super a vy prídete za svojim milovaným dieťaťom do škôlky a ono na vás spustí záplavu slov, ktoré naozaj netušíte odkiaľ nabralo. Darmo, škôlka je „vojna“. Je to proste normálne. Raz s tým do kontaktu prísť muselo. Škaredé alebo ak chcete neslušné slová sú súčasťou dospievania. Prešli sme tým všetci. Je však na vás, ako sa s tým vysporiadate a ako to celé uchopíte. Existuje však niekoľko zlatých pravidiel, ktoré je dobré vedieť a my si ich teraz priblížime.

Ignorácia

Možno to znie neuveriteľne, ale najmä na malé deti toto naozaj zaberá. Ono totiž nie je hlúpe. Rodič od neho niečo chce – dieťa samozrejme odmieta. „Mamina a tatík máte smolu, ak je to pre vás také dôležité, tak to musí byť ohromná zábava…“, zväčša presne takto funguje štvorročný mozog. A začína sa nekončiaci kolotoč. Mama zakazuje a malý škôlkar nadáva.

Smiech alebo bitka?

Poviete si: „To je super, ale čo robiť, ak sa moje dieťa premieňa na starého krčmového štamgasta v prítomnosti cudzích ľudí?“ Väčšina ľudí reaguje fackou, prípadne hrozbou, ktorá tú bitku sľubuje. Na niektoré deti to možno zaberie, ale existujú deti vysoko odolné. Z vlastnej skúsenosti viem, že v takýchto prípadoch je lepšie reagovať pokojne, ale určite rázne. Dieťaťu treba vysvetliť, že takéto slová z ich úst počuť nechcete. No musíte vedieť prečo? Je rozčúlené alebo sa iba dobre zabáva? Ak ide o druh zábavy je dobré stanoviť si „zóny“, kde si môže tieto slová do sýtosti opakovať, koľko sa mu zachce…, napríklad v kúpeľni, či na toalete. Zvyšok domu a ulica však v každom prípade zostane tabu. Verte, dlho ho to baviť nebude.

Škaredé slová ubližujú

Ak ste však dospeli do levelu, kedy vaše dieťa tieto slová používa na „uľavovanie“ od emócii v rozhorčenom stave, je dobré mu vysvetliť, že okrem toho, že tieto slová nie sú pekné, dokážu ublížiť. Deti musia pochopiť, že slovo je zbraň, ktorú majú v rukách. Každé jedno slovo vypustené z úst nejde vrátiť späť. Skúste si s vašimi, hlavne malými deťmi zahrať hru. Deti milujú hry a radi to s vami absolvujú. Všetky zlé a neslušné slová, negatívne emócie dať na papier, napísať ich a potom vonku spolu s deťmi spáliť alebo pochovať v záhrade. Od tej chvíle budú všetky takéto slová zakázané.

Škaredé slová a nadávky pomáhajú deťom testovať hranice. Nie vaše dieťa nie je zlé, ono zväčša aj tak nevie, aký význam majú tieto slová. Na to sme tu my. My sme dospelí, my musíme ukazovať deťom správnu cestu a vďaka nám musia pochopiť, čo je dobré a čo zlé.