Piaty máj – Svetový deň hygieny rúk

Vedeli ste, že len 15 % ľudí si umýva ruky správnym spôsobom? Návyk každodenného umývania rúk je dôležité budovať u detí už od ich útleho veku.

V tomto článku nevymyslíme ani nenapíšeme nič nové, čo by ste nepoznali. Cieľom je skôr apelovať na nás rodičov, aby sme na túto povinnosť u svojich detí nezabúdali. Čím skôr privedieme a naučíme deti tomuto návyku, tým lepšie.

Vedeli ste, že viac ako 90 % žien si umyje ruky potom, čo použije verejné toalety? U mužov je to trochu horšie – tam tento návyk dodržiava len zhruba necelých 80 %.

Azda nemusíme pripomínať, že umývať si ruky je potrebné pred každým jedlom a tiež keď sa dieťa vráti zo školy alebo z hrania sa vonku. Deti majú často mylnú predstavu o umývaní rúk – „ja si ruky nemusím umývať, lebo ich nemám špinavé“ – deti často vnímajú zašpinenie rúk cez to ako viditeľná je špina. Treba im vysvetliť, že ruky sú špinavé aj keď nie je zrovna špina viditeľná.

Naučte deti správne si umývať ruky

Ruky si treba najskôr opláchnuť pod tečúcou vodou, prípadne umyť hrubšiu nečistotu. Následne si treba poriadne namydliť ruky a trieť si dlaň o dlaň. Potom dlaňou jednej ruky umyte chrbát druhej ruky a naopak. Ak ide špinavá mydlová pena, celý proces zopakujte niekoľkokrát. Správne umývanie rúk by malo trvať aspoň minútu. Len otočenie mydla dvakrát medzi dlaňami a rýchle opláchnutie nemá želaný efekt a množstvo baktérií vám na rukách ostane aj naďalej.

Inzercia