Inzercia

Kupujeme tašku pre prváka

Rodičia, ktorí majú doma budúceho školáka, a ešte nemajú kúpenú školskú tašku, sú postavení pred ťažkú úlohu: nájsť takú tašku, ktorá bude zdravá na nosenie, praktická, kvalitná a navyše aj pekná. Pričom všetci vieme, že to, čo sa páči rodičovi, sa nemusí páčiť dieťaťu a naopak. Na čo si teda treba dať pozor pri kúpe školskej tašky? Čo radia odborníci a čo skúsené mamičky?

Tašky pre školákov sa delia do dvoch kategórií: aktovky a batohy. Pre jedny aj pre druhé však platí, že ak nespĺňajú normu STN 79 6506, nemôžeme hovoriť o školských taškách a ani ich na tento účel nemožno odporučiť.

„Exteriér“ tašky

Taška pre malého školáka by mala byť vyrobená z kvalitného materiálu, ktorý sa nepotrhá pri prvej príležitosti, a dá sa umývať či prať v práčke. Mala by mať anatomicky tvarovanú chrbtovú časť. Spodok tašky musí byť spevnený, ideálne aj s nožičkami. Medzi spodkom a chrbtovou časťou by mal byť stále zachovaný pravý uhol, či je taška prázdna, alebo plná. Ak batoh alebo aktovka nedrží svoj tvar, znamená to, že výrobok nie je dostatočne pevný a že bude dieťaťu spôsobovať problémy pri nosení.

Popruhy na taške by mali byť mäkké, polstrované a predovšetkým nastaviteľné. Je veľmi vhodné, ak si dieťa tašku pred kúpou vyskúša, či mu dobre sedí a či sa mu príjemne nosí.

Výhoda je, keď súčasť tašky tvorí aj pláštenka proti dažďu (s výnimkou tých batohov, ktoré sú vyrobené z nepremokavého materiálu) a reflexné prvky, ktoré zvyšujú bezpečnosť dieťaťa počas veľkej cestnej premávky.

„Interiér“ tašky

Najlepšia je taká taška, ktorá má zvnútra niekoľko priečinkov a zvonku vrecko na fľašu. Ak je vnútro jednoliate, nečlenené, deti majú v taške neporiadok. Naopak, ak je v nej priestor rozdelený na niekoľko častí, dieťa sa naučí (ak si na tom dáme trošku záležať), že do jedného priečinka sa ukladajú zošity, knihy a peračník, do druhého desiata a do prípadného tretieho ostatné pomôcky do školy (na výtvarnú výchovu a pod.), pršiplášť či dáždnik, papierové vreckovky atď.

Celkový výzor

Čo nám prvé padne do oka, je určite farba a motív. Výrobcovia tašiek (ale tiež detského oblečenia a doplnkov) s vidinou väčšieho zárobku vyrábajú väčšinou batohy výlučne v dievčenských farbách s dievčenskými motívmi a v chlapčenských farbách s chlapčenskými motívmi. Predpokladá sa, že chlapci nebudú chcieť chodiť do školy s obrázkom „barbiny“ či milučkých mačiatok na aktovke. Dievčatá zasa vo všeobecnosti neholdujú Spidermanom, traktorom ani motorkám. Podľa mojej vlastnej skúsenosti je ťažké zohnať tašku vo farbách unisex, ktorú by po staršej dcére mohol nosiť do školy aj brat alebo naopak. Pokiaľ je však taška kvalitná a štyri či päť rokov nosenia vydrží, neutrálna farba je tá najekonomickejšia voľba.

Medzi najdôležitejšie vlastnosti školských batohov a aktoviek patrí hmotnosť. Spomínaná norma odporúča pre menšie deti hmotnosť max. 1 200 g, pre staršie deti na druhom stupni max. 1 400 g. Jedno aj druhé je však dosť veľa. Ideálna taška váži menej ako jeden kilogram. Na trhu patria k najvychytenejším značkám s touto minimálnou hmotnosťou Topgal a Emipo. Naopak, mamičky upozorňujú na výrobky Disney, ktoré sú síce vďaka obrázkom známych rozprávkových postavičiek príťažlivé pre deti, sú však údajne aj ťažké na nosenie.

Keď deti v obchode vyzveme, aby si vybrali tašku, ktorá sa im najviac páči, budú sa, prirodzene, rozhodovať podľa farby, vzoru či dominantného obrázka na čelnej strane. Keď sú navyše ovplyvnené reklamou z televízie, zaručene siahnu po tej, ktorá je najviac „in“. Práve taká však nemusí byť aj kvalitná a zdravá na nosenie, preto je lepšie dať dieťaťu vybrať z dvoch či troch kusov, ktoré vyhovujú kritériám rodičov. Prvák bude mať pocit, že si tašku zvolil sám a rodičia budú spokojní, že je to kvalitný (a možno aj nie predražený) výrobok.

Kolieska – áno či nie?

Rodičia, ktorí chcú šetriť chrbát svojho potomka, stavia niekedy na tašku s kolieskami. Zdá sa im to praktické, veď deti musia do školy nosiť často naozaj ťažký náklad, nuž predstava ťahania aktovky na kolieskach vyzerá lákavo. Má to však aj svoje mínusy:

  • koliesková taška je o dosť ťažšia ako taška bez koliesok,
  • s dcérou chodím do školy každé ráno a empiricky mám overené, že deti tašku za sebou ťahajú po ulici naozaj zriedkavo. To znamená, že aj keď ich aktovka má kolieska, nosia ju školáčikovia na chrbte, čo nie je nič príjemné, keď vezmeme do úvahy prvý bod, a teda, že ide o tašku s vyššou hmotnosťou,
  • na „kolieskovanie“ je potrebný rovný bezchybný asfalt. Pokiaľ dieťa chodí do školy autobusom alebo autom a od parkoviska či zastávky ku školskej bráne vedie rozbitá, rozkopaná cesta, chodník s dlažobnými kockami alebo v najhoršom prípade schody, kolieska úplne strácajú svoj zmysel. Na takom povrchu sa akurát poškodia alebo sa stanú úplne nadbytočnými a dieťa ich používať aj tak nebude. Navyše školák namiesto toho, aby mal tašku zavesenú na pleciach, bude musieť na každom schode, obrubníku alebo inej prekážke ťažkú aktovku dvíhať, čo spôsobí ohyb chrbtice na stranu,
  • kolieska strácajú svoj zmysel aj v zime, keď je vonku sneh, a počas jarného obdobia, keď sa na chodníkoch a cestách kopí posypový materiál, čo je prakticky od decembra takmer až do apríla,
  • okrem toho kolieska na mnohých taškách zadrhávajú, ťažko sa otáčajú alebo dokonca vŕzgajú, čo deťom sťažuje manipuláciu a znepríjemňuje presun, takže napriek prítomnosti koliesok deti tieto aktovky aj tak radšej nosia na chrbte.

Záver z toho je jasný: taška s kolieskami má zmysel iba vtedy, ak dieťa kolieska naozaj využíva. V opačnom prípade sa takýto výrobok kupovať neoplatí, lebo je ťažší a pre dieťa náročnejší na manipuláciu.

Cena

Cena novej dobrej školskej tašky sa pohybuje medzi 45 a 100 €. Ak si vyberieme svoju kandidátku, je vhodné zistiť si cenu priamo na webovej stránke výrobcu a porovnať ju s cenou v kamennom obchode (ak existuje). Mnohí rodičia sú prekvapení, keď sa tieto sumy podstatne odlišujú. Pre koho je takáto cena predsa len privysoká, no predstava kúpy čínskej alternatívy ho neláka, odporúčam využiť internetové bazáre alebo kamenné second-handy. Dajú sa tu nájsť školské tašky tých najlepších značiek, pri troche šťastia aj vo veľmi zachovalom stave a za skutočne prijateľné ceny.