Inzercia

Hračky alebo zážitky?

Začína sa ráno na materskej dovolenke. Ako zabaviť dieťa pri plánovanom nákupe? Kúpiť mu sladkosť, hračku, knižku? Zabaviť ho na chvíľku? Ešte lepšie je hrať s ním hru.

Priznám sa, čítala som literatúru o zážitkovom detstve. Hranie hry prináša deťom zážitok a ten je cennejší ako najvysnívanejšia hračka. Veď aj dospelý majú radi dovolenky, výlety a návštevy. U detí to však nie je limitované časom ani peniazmi. Tak prečo to s nimi neskúsiť?

Hra spočíva v tom, že počas plánovanej bežnej aktivity matky si dohodnete s potomkom alebo potomkami pravidlá a cieľ. Môže ísť napríklad len o cestu do mäsiarstva a do potravín. Ale ak mu pri obliekaní zdôrazníte, že vonku sú mláky a môže v nich hľadať dinosaury, alebo že v obchode budete počítať kroky, alebo že si idete hľadať kamarátov vtáčikov a vezmete im po ceste suchý chlieb z domu a nakŕmite ich, je možné, že vám nákup a cesta späť bude trvať o čosi dlhšie, ale pre dieťa to znamená spoznávanie sveta, do ktorého prišlo. Tiež je veľmi dobré ak máte zoznam a dieťaťu dáte za úlohu hľadanie položiek v obchode. Po ceste domov – ak nejdete autom –,sa môžete vybrať inou cestou a vymyslieť si pri tom časť rozprávky o zvieratkách okolo, o počasí, o neposlušnom vetre, o slniečku, čo prebúdza kvietky. Dieťa nemusí hrať plnú hru, teda nemusí vám odpovedať alebo sa zúčastňovať naplno. Ide o to, aby vnímalo svet okolo, nielen mamu v strese, čo mešká s obedom.

Takéto hry sa dajú hrať aj doma, pri pokreslenom nábytku a odstraňovaní škvŕn z neho, pri rozliatom džúse na dlážke, naháňaní smetí na lopatku. A dieťa sa učí nielen to, na ktorú činnosť je ktoré náradie vhodné, ale aj to, ako to zábavne prežiť. Výsledok isto nestojí len na tom, že bude všade poriadok a navarený obed alebo večera. Ale ak príde niekto na návštevu a dieťa s ním začne hrať tú istú hru na rozprávku alebo príbeh, viete, že ste prežili ozaj pekné chvíle a že žiadny stres nestojí za to, aby dieťa s vami stíhalo všetko splniť a vy popri ňom. Rozvoj individualizmu je dosť potláčaný školským systémom a je len na vás, či sa rozvoj jeho fantázie podporí alebo potlačí v bežnom dennom programe.

Teraz na jar je mnoho príležitostí napríklad na zbieranie kvietkov alebo rastlín a zakladanie herbára. Nebude mať síce dokonalý popis a tvar (ani herbár ani rastlinky), ale ten čas a zážitky, na ktoré si spomeniete pri každej z nich, stoja za to. A až do konca jesene ho môžete dopĺňať.

Inzercia