Inzercia

13. júl – Medzinárodný deň hlavolamov

Hoc je obdobie letných prázdnin a mnohým sa nechce moc rozmýšľať, vyriešiť zopár hlavolamov azda nikomu nezaškodí. Okrem toho, práve dnes je medzinárodný deň hlavolamov a tak je na vyriešenie niektorých zvlášť dôvod. Inak, vedeli ste, že najrýchlejšie a najlepšie predávanou logickou hrou na svete je Rubikova kocka?

V súčasnosti na trhu nájdete množstvo hlavolamov, či už drevených, kovových alebo len obyčajných papierových, prípadne sa môžeme poohliadnuť len po číselných alebo textových zadaniach.

Keď troche popátrame po internete, nájdeme niekoľko odkazov na stránky, ktoré sa venujú priamo hlavolamom a rôznym rébusom. Vyskúšajte napríklad www.hlavolamy.sk, prípadne graficky krajšie prepracovaná www.brainden.com. Na nej si môžete zvoliť jeden zo štyroch jazykov, v ktorých sa vám bude obsah zobrazovať. Samozrejme nechýba ani slovenčina. Na druhej spomínanej webke nájdete aj obľúbené Einsteinove logické hádanky. Vraj ich dokáže vyriešiť len 10 % populácie. Otestujte sa, či patríte do tejto skupiny.

V ďalšom článku si predstavíme jednu super publikáciu, ktorá vyšla síce už v roku 2007 a venuje sa práve hlavolamom – Největší kniha hlavolamu. Práve táto môže byť zdrojom nápadov pre rôzne hlavolamy a rébusy, ktoré môžete pre deti nielen pripraviť, ale aj vyrobiť.

Pre šikovných oteckov (ale samozrejme aj mamičky) prinášame jeden tip na zhotovenie hlavolamu a zároveň hry pre deti.

Príprava

1. doprostred rovnej dosky narysujte čiaru. Na nej vyznačte 10 bodov, ktoré budú od seba rovnako vzdialené.
2. do týchto bodov zatlčte pomocou kladiva klince. Na ne umiestnite krúžky. Hra je pripravená. Veľmi jednoduché…

bg_hlavolamy

Hra

Teraz máte 5 ťahov na to, aby boli krúžky po dvoch na jednom klinci. Pritom treba dodržať pravidlo, že zakaždým musíte preskočiť 2 klince, na ktorých sú ešte stále krúžky.

Samozrejme pripájame aj riešenie – skúste to však najskôr bez neho.

Riešenie?

  • Krúžok č. 7 skočí na č. 10.
  • Číslo 6 na č. 3.
  • Číslo 4 na č. 9.
  • Číslo 8 na č. 2.
  • Číslo 5 na č. 1.

Ak poznáte aj vy nejaký dobrý hlavolam, podeľte sa oň s nami aj s ostatnými.