Neobyčajná stavebnica Tegu

Táto stavebnica si ma získala hneď na prvý pohľad. No okrem toho, že vyzerá krásne, podporuje dobrú vec. A rozvíja detskú fantáziu a jemnú motoriku. Reč je o drevenej stavebnici Tegu.

Každá kocka tejto stavebnice v sebe skrýva niečo, čo z nej robí viac ako obyčajnú drevenú stavebnicu. Je to magnet, ktorý je do stavebných dielikov zapracovaný tak precízne, že máte pocit, že do nich doslova vrástol. Márne budete hľadať drážku po lepení, či dierku. Každý kúsok je dokonale spracovaný, hrany do mäkka zaoblené a farby krásne nakombinované. Materiály, z ktorých je stavebnica vyrobená sú 100%-ne ekologické a použité farby sú na báze vody, takže žiadne toxické látky. Krabička, v ktorej je stavebnica uložená je veľmi praktická na jej skladovanie na dlhé dlhé roky. A výrobca sľubuje, že táto hračka vám naozaj vydrží dlho s presahom dokonca niekoľkých generácií.

Ako to funguje? Spomínaný magnet otvára deťom neobmedzené ihrisko. V momente sa z nich stanú malí výmyselníci a architekti. Stačí naklikávať jeden blok na druhý v ľubovoľných smeroch, samozrejme s prihliadnutím na to, že magnet má dva póly a len tie opačné sa priťahujú. Zo 14-dielnej skladačky, ktorá obsahuje len 5 rôznych tvarov, sa dá poskladať koník, vtáčik, plaz a kadečo iné. Záleží od dieťaťa čo všetko si vymyslí. Navyše všetky Tegu stavebnice sú navzájom kompatibilné, takže ak na plnenie architektonických snov malého staviteľa nestačí jedna sada, stačí dokúpiť ďalšiu. Ak nechcete kupovať stavebnicu, ale hračku, Tegu vyrába aj magnetické hračky, ktoré sa dajú rozložiť a zasa zložiť ako niečo úplne iné. Napríklad Magbot či Looper sú niečo ako drevený transformeri. Musím sa priznať, že na chvíľu som sa pristihla, ako pre mňa zastal čas a ja si staviam. A môj malý syn ma sleduje. Tegu stavebnica dokáže aj v dospelých prebudiť deti.

tegu

Čo je na tejto stavebnici, a vôbec celej značke Tegu sympatické, sú okolnosti a dôvody, prečo to celé vlastne vzniklo. Dvaja bratia Chris a Will Haugheyovci veľa cestovali po svete, až prišli do Hondurasu, najchudobnejšej krajiny strednej Ameriky. Tak sa im tam zapáčilo, že vymysleli biznis plán, ktorým by mohli pozdvihnúť ekonomiku. Zamestnali miestych ľudí, ktorí dlhodobo trpeli nedostatkom pracovných možností a zabezpečili im úplne iný život. Výťažok z predaja hračiek vrážajú do rozvoja škôl a vracajú tak deti z ulice tam kam patria, do školských lavíc.
Na výrobu svojich drevených stavebníc využívajú miestne zdroje, no za každý zoťatý strom vysádzajú nový.

Aj takéto pekné príbehy sa dejú na svete.