Inzercia

Čarovná vília palička

Každý malý človiečik si predstavuje, aké by to bolo, vedieť čarovať. A tak vám prinášame návod na výrobu čarovnej vílej paličky zo zapekacej polymérovej hmoty, veď ak si ju deti samy ozdobia, možno sa začnú diať veci…

Čo potrebujeme:

  • Hmotu – 2 – 3 farby (stačí kúsok)
  • Grilovaciu špajdľu so špicatým koncom (dajte pozor, aby bola ozaj rovná)
  • Valček
  • Ostrý nožík (náhradnú čepeľ do orezávača alebo žiletku)
  • Podložku
  • Pomoc od dospeláka

Postup:

Zvolíme si, akej farby bude palička a akej guľôčka na vrchu.

Z prvej farby si spravíme valček dlhý ako špajdľa a rozvaľkáme ho na tenšie. Orežeme dlhé strany, aby boli pekne zarovnané, necháme však dosť široký pás, aby sme doň mohli obaliť špajdľu – obr. 1.

001

Špajdľu položíme do stredu na pásik hmoty, opatrne nadvihneme jeden aj druhý okraj a spojíme tak, aby špajdľa bola pekne zabalená. Ak máte menej hmoty a nespojila sa vám hneď, nič to, trošku ju popritláčajte, až sa spojí.

Uhlaďte telo paličky, ale opatrne, príliš netlačte, aby sa vám vnútri neodlepila od špajdle. Môžete aj jemne pováľať po podložke, ale ozaj jemne. Tupý koniec špajdle taktiež schovajte do hmoty, ostrý zostane holý; ak treba, orežte prebytočnú hmotu zo špičky.

Keď je telo paličky hotové, máte najťažšiu časť za sebou – obr.2.

002

Teraz si pripravíme guľôčku na vrch. Samozrejme, môžete si vybrať aj iný tvar, len treba dať pozor, aby bol dosť pevný a dal sa napichnúť – obr. 3.

003

Opatrne napichneme na špičku špajdle, radšej pomaly a postupne, otáčame špajdľu a tlačíme jemne, aby sme nezdeformovali guľôčku ani obalenú časť. Nasunieme ju až po okraj hmoty na tele paličky a pritlačíme – obr. 4.

004

A hor sa zdobiť! Tu už je to len a len na vás, ako si ozdobíte guľôčku a či sa dačo ujde aj paličke. My sme z tretej farby vytvorili jednoduché kvietky a špirálu. (Kvietky spravíte z piatich okvetných lístkov, ktoré ihlou pritlačíte smerom do stredu a prilepíte malinkú guľôčku) – obr. 5.

005

Na plech si pripravíme papierovú harmoniku, na ktorej budeme paličku piecť, aby sa nám v rúre nezdeformovala. Pečieme 30 minút pri teplote 110 – 130 °C (treba sa riadiť pokynmi na obale konkrétnej hmoty, teplota zapekania sa pri rôznych značkách líši). Biely kancelársky papier takúto teplotu v pohode zvládne (na našej fotke sú paličky už upečené a papier to prežil bez úhony) – obr. 6.

006

Simsala bim, čáry-máry fuk, a je to!

Inzercia