Hry v aute

Pred pár dňami som vám predstavil super inšpiračnú publikáciu s názvom „Knížka proti nudě“. Sľúbil som vám zopár ukážok hier. V dnešnom článku by sme si priblížili niekoľko hier vhodných pri cestovaní autom na dlhšie trasy.

Väčšinou dokážete sami odhadnúť, že plánovaná cesta autom bude pre malé deti únavná a patrične sa na ňu vybavíte. Ak chcete autom prejsť dlhšiu vzdialenosť, vyplatí sa možno vyraziť už zavčasu ráno, prípadne možno ešte za tmy. Batožinu si môžete nabaliť do auta už večer pred odjazdom a keď už budete chcieť vyraziť, len prenesiete deti z postielok do auta. Oni budú ešte dospávať a vy si tak na niekoľko hodín zabezpečíte kľudnú jazdu.

Až sa prebudia na raňajky, vy už budete mať pekný kus cesty za sebou. Niektorí rodičia dokonca radšej cestujú cez noc, keď deti spia.

Môže sa ale stať, že v aute budete musieť stráviť dlhšiu dobu, než ste predpokladali alebo neodhadnete ako dlho budú deti baviť hračky a na ako dlho im vystačí pripravená desiata.

Hry, ktoré nájdete v Knížke proti nudě by mali deti zaujať a pobaviť a zároveň by nemali vodiča veľmi rušiť pri jazde. Niektoré hry sa dobre hrajú pri jazde, niektoré zase keď uviaznete v zápche alebo budete len veľmi pomaly postupovať.

A teraz zopár konkrétnych hier na ukážku:

Ja som to počul

Ak stojíte s autom v zápche, zahrajte si deťmi hru „Ja som to počul“. Uvidíte, ako budú deti potichu počúvať rádio. Striedajte sa v zadávaní bežných slov, ktoré môžu zaznieť z úst moderátora alebo v texte pesničky (napríklad počasie, doprava, pesnička, láska…). Dieťa, ktoré dohodnuté slovo začuje ako prvé, odmeňte drobnosťou (alebo získa bod a za niekoľko bodov získa konkrétnu odmenu). V ďalšej verzii tejto hry si každé dieťa zvolí iné slovo (podstatné meno). Vyhráva ten hráč, ktorý svoje „slovo“ začuje z rádia najskôr.

Vidím ďalšie

Zvoľte si v duchu nejakú skupinu predmetov, vozidiel atď (napríklad billboardy, dodávky, autá, ktoré niečo prevážajú na streche…). Akonáhle uvidíte čokoľvek, čo do danej kategórie patrí, pripočítajte nahlas jednotku. Ostatní hráči (deti) sa musia snažiť vašu tajnú kategóriu uhádnuť. Komu sa to podarí, začne vymýšľať svoju kategóriu.

Moje nové auto

Každý si zvolí číslo od 5 do 25 (každý iné) a začnete počítať auta v protismere. Auto so zvoleným poradovým číslom je vaše! (No dobre, iba akože). Na koho výjde luxusný športiak a na koho stará rachotina?

TIP
Keď budete chcieť deti zľákať k hraniu hier, sľúbte im ako odmenu niečo po čom túžia. Víťaz môže napríklad:

  • vybrať, akú rozhlasovú stanicu budete počúvať
  • rozhodnúť, že bude mať pre seba podušku alebo deku
  • rozhodnúť, či budú okienka na aute stiahnuté alebo vytiahnuté
  • rozhodnúť, kde zastavíte a urobíte si prestávku
  • vybrať reštauráciu na odpočívadle
  • rozhodnúť, či pasažieri v aute budú môcť spievať spolu s rádiom

Niekedy nabudúce si zase predstavíme zopár hier z inej kategórie.

Texty a hry prevzaté z Knížky proti nudě. Vydalo Vydavateľstvo Portál v roku 2014.