Inzercia

(Letný) cestovateľský zápisník

Tento rok sme sa s deckami (deväťročným a päťročnou) rozhodli, že cez prázdniny budeme chodiť po slovenských hradoch a zámkoch. Je ich vraj 180, máme z čoho vyberať. Hoci je to cieľ zaujímavý a poučný, predsa len ho treba deťom nejako ozvláštniť, aby sa na výpravy skutočne tešili. A tak sme prišli s nápadom vytvoriť si cestovateľský zápisník.

Kúpili sme v papiernictve hrubší zošit a hneď sme sa vybrali do Nitry. Už cestou tam vo vlaku dcéra nakreslila vlak aj s cestujúcimi.

Čo patrí do správneho cestovateľského zápisníka?

Cestovné lístky z vlaku, vstupenky na prehliadku hradu, fotky, ktoré si cestou spravíme, pohľadnice mesta, zaujímavé nálezy. Ďalej doň môžeme zapisovať rôzne postrehy a zážitky – a zážitok sa dá spraviť z hocičoho. My si napríklad po návšteve hradu doprajeme zmrzlinu. Je to dobrá motivácia, ak sa chcú deti tváriť, že už nevládzu, zároveň nás hľadanie tej správnej, na akú máme chuť, zavedie na nové miesta.

Deti sa tešia na každý ďalší výlet, čo všetko uvidíme a čo si potom budeme môcť nalepiť, zapísať, nakresliť.

Na konci prázdnin si spravíme hitparádu najlepšieho hradu a najchutnejšej zmrzliny. A decká sa už teraz hádajú, kto ako prvý vezme cestovateľský zápisník do školy, aby mohol rozprávať o prázdninách.

Samozrejme, že takýto zápisník sa dá spraviť aj z dovolenky pri mori či z pobytu u starých rodičov. Dôležité je, ak sa z neho tešia a cítia sa ako malí cestovatelia či výskumníci. A keď si ho na konci prázdnin prelistujeme, možno budeme prekvapení, čo všetko sme vlastne zažili.