Maľovanie vesmíru

Určite to poznáte. Vyčerpali ste všetky možné nápady ako zabaviť svoje aktívne ratolesti a oni ešte stále nemajú dosť. Preto som pre vás pripravila malú aktivitu s názvom Maľovanie vesmíru, ktorá dieťa zaujme aj na dve hodiny a pritom rozvíja uňho fantáziu, cit v prstoch, zmysel pre umenie, a navyše ho aj zabaví.

Na túto nevšednú „hru“ budeme potrebovať: noviny, výkres alebo kancelársky papier, štetec, nádobu s vodou, v prípade potreby aj obrus, aby sme veľmi nezašpinili stôl. A hlavne anilinky, t. j. farby, ktoré kúpite bežne v drogérii alebo v inom obchode s kancelárskymi a školskými potrebami. Anilinky sa podobajú obyčajným vodovým farbám, no rozdiel je v intenzite farieb, všetky sú žiarivé a oveľa silnejšie. Niekedy nás môžu prekvapiť rôznymi vzormi na mokrom papieri, no pre našu galaxiu to bude len plus – bude taká očarujúca a neobyčajná, ako len vesmír môže byť.

Ako na to?

1. Papier podložíme novinami, prípadne priesvitným obrusom, aby sme nezašpinili stôl.

vesmir_01

2. Väčšina aniliniek má odtiene indigovej (tmavomodrej), fialovej a tyrkysovej v spodnom rade hneď zľava. Nebojíme sa farby a naberieme ju na mokrý štetec. Aby farba príliš rýchlo neuschla a aby sme v nej mohli rozpíjať plynule aj ďalšie farby, pridáme na papier s farbou oveľa viac vody. Farebné plochy striedame, niekam dáme hrubý tyrkysový pás, niekam tmavofialový atď. Môžeme použiť aj čiernu farbu. Počkáme chvíľu, kým farba na papieri neuschne.

vesmir_02

3. Teraz je čas na hviezdy. Vymeníme v nádobe vodu a ponoríme štetec do bielej farby. Štetec oprieme o okraj nádoby s vodou trošku prudšie, aby prskal na maľbu malé biele kvapky, ktoré budú znázorňovať hviezdy. Pozor, aby sme neprevrátili nádobu s vodou, lebo prídeme o umelecké dielo.

vesmir_03

4. Počkáme pár minút, kým všetko vyschne a presvedčíme sa, či „hviezdičky“ nevybledli. Ak áno, zopakujeme to isté, čo v predošlom bode.

5. Olalá, a dielo je dokončené! Ak si myslíte, že maľbe ešte stále niečo chýba, môžete primaľovať k hviezdam aj mesiac či iné planéty. Dá to trochu zabrať, no všetko treba brať ako zábavu a ak sa niečo nevydarí, skúsime nový papier.

vesmir_04

Príjemnú zábavu!