Inzercia

Stephen King – kráľ hororu

Dokázal to, o čom sníva hádam každý začínajúci autor. Vyrastal na sci-fi a hororových príbehoch, knihy sa stali jeho celoživotnou vášňou. Zo stredoškolského učiteľa angličtiny sa vypracoval na najúspešnejšieho a najpredávanejšieho spisovateľa, jeho knihy – a tých je viac ako dosť – sa kontinuálne držia na prvých priečkach a vďaka prekladom ich poznajú čitatelia z celého sveta. Mnoho z nich bolo úspešne sfilmovaných, vrátane niekoľkých poviedok. Považuje sa za kráľa hororu a je to práve on, kto tento žáner dokázal povýšiť na celkom inú úroveň.

Stephen Edwin King sa narodil v roku 1947 v Portlande v štáte Maine. Má za sebou bohatú, nielen spisovateľskú, ale i profesionálnu kariéru. Spočiatku uverejňoval poviedky v rôznych časopisoch a prvý honorár dostal v roku 1967 (časopis Starling Mystery Stories). Zlom nastal v roku 1973 – vtedy totiž v prestížnom vydavateľstve Duobleday & Co. vyšla Carrie a tá ho vyniesla na piedestál uznávaných autorov. Príbeh o šikanovanom dievčati s telekinetickými schopnosťami, ktoré vychováva prísna matka a náboženská fanatička, sa stal v momente slávnym a dočkal sa niekoľkých filmových spracovaní. V tom istom vydavateľstve vyšli i ďalšie kultové romány: Osvietenie (1977, neskôr sfilmované Stanleym Kubrickom, ktorý do hlavnej úlohy obsadil Jacka Nicholsona), Svedectvo (1978), Cintorín zvieratiek (1983) – mimochodom svojho času tento román vzbudil vďaka svojej, dalo by sa povedať až dekadentnej téme, ohromný rozruch v radoch čitateľov. Poďme však ďalej: Cujo, to je ten besný bernardín, určite si naň mnohí z vás spomínajú, straší čitateľov od roku 1981. V roku 1986 sa na pultoch kníhkupectiev objavuje priam epické dielo s názvom To. Kto by dnes nepoznal hrôzostrašné a vražedné monštrum v maske klauna? Meno Pennywise pozná určite takmer každý a tomu, kto knihu čítal, znie ešte stále v ušiach. Misery – príbeh o spisovateľovi, ktorý sa neštastnou náhodou (ľad a rýchlo idúce auto si odporujú, všakže) dostane do rúk šialenej ošetrovateľky, vrahyne a fanúšičky číslo 1, vyšiel v roku 1987. V tom istom roku prichádzajú i Tommyknockeri. Nesmieme zabudnúť ani na Temnú polovicu (1989) – príbeh o spisovateľovi, ktorý sa spolu s rodinou ocitne vo víre nie príliš príjemných udalostí po tom, čo verejne pochová svoj literárny pseudonym. A čo tak Nespavosť (1994)? Tou občas trpíme všetci.

Vyššie uvedené diela sú len časťou z Kingovej pestrej tvorby a dodnes sú právom považované za to najlepšie, čo napísal. Práve v nich môžeme sledovať neustálu osciláciu medzi fiktívnym a reálnym: to, čo sa nám zdá ako sen, sa razom mení na skutočnosť. King je majstrovský psychológ a tento dar dokáže nebezpečne využívať vo svoj prospech. Keď si s ním raz začnete, nebudete schopní prestať. Viem o tom svoje. A aby som nezabudol, zvedavcom dávam do pozorosti nasledujúcu stránku: Stephen King

Foto: Steve Schofield