Detská kniha o vojne

Rozprávať sa s deťmi o ťažkých témach je vždy náročné. Ako im vysvetliť niečo také kruté, ako je vojna? Veď predsa pre ne chceme život v mieri a radosti, najradšej by sme sa tvárili, že nejaká vojna existuje iba v učebniciach dejepisu.

Minulý rok vyšla v bratislavskom vydavateľstve BRaK útla detská kniha Vojna, ktorá zmenila Rondo. Napísala ju ukrajinská dvojica ilustrátorov Romana RomanyšynováAndrij Lesiv. Nikdy si nemysleli, že sa budú pri detskej ilustrácii musieť zaoberať takouto témou, no keďže sa z nej na Ukrajine stala realita, povedali si, že sa na ňu pozrú detskými očami.

Rondo je mestečko, kde sú všetci kamaráti, kde stojí oranžéria so spievajúcimi rastlinami a kde sa jednoducho dobre žije. Názov Rondo je z francúzskeho slova pre kruh – rond – a má symbolizovať koleso dejín, ktoré sa krúti a krúti a ľudia opakujú stále tie isté chyby. No tiež má tvar ako mydlová bublina, krásna a ľahučká, no taká krehká.

V Ronde žijú traja kamaráti – Danko, Zorka a Fabián. Danko je sklenený panáčik, Zorka papierová lastovička a Fabián zasa balónový psík. Každý z nich sa venuje tomu, čo ho baví, napríklad Zorka lieta po svete a na krídla si kreslí mapy.

Jedného dňa však pokojný život mestečka naruší Vojna. Prihrmí s obrovskými strojmi, ničí všetko, čo jej stojí v ceste. Obyvateľov náhle pohltí jej tma, všade sa rozrastá čierna ostnatá burina. Mení sa život mesta aj každého jedného obyvateľa.

Naši hrdinovia sa však rozhodnú proti vojne bojovať, chcú zachrániť miesto, kde im je tak dobre, a svojich blízkych, ktorých majú tak radi. Všetci spoja sily a napokon naozaj Vojnu porazia.

No po Vojne už nič nie je ako predtým. Nielenže kvetiny v oranžérii viac nespievajú, aj ľuďom zostali jazvy na tele i na duši. Naši traja kamaráti, takí rozbitní a zraniteľní, už budú navždy poznačení. No aj napriek tomu, z akých krehkých materiálov sú zložení, prestáli aj kruté obdobie a preukázali obrovskú silu. A čiernu burinu nahradia červené maky, symbol veteránov prvej svetovej vojny.

Vojna, ktorá zmenila Rondo je vizuálne silný príbeh o neľahkých veciach, ktorý môže deťom veľa vysvetliť, hlavne ak si ho prečítajú s rodičmi. „Chceli sme vytvoriť optimistický príbeh, ale zároveň neklamať deťom, že po vojne bude všetko ako predtým,“ dodáva ešte Andrij Lesiv.

Táto útla knižka získala jedno z najvýznamnejších ocenení pre tvorcov detských kníh na knižnom veľtrhu v Bologni – Bologna Ragazzi Award 2015.

Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv – Vojna, ktorá zmenila Rondo, OZ Brak 2015. Preklad: Patrik Oriešek. 36 strán, pevná väzba, 220×300 mm, slovenský jazyk, ISBN: 9788097199326

rondo03
rondo02
rondo01
rondo00
Dávam: