Katamino

Dnes si predstavíme menej známu spoločenskú hru – Katamino. V podstate nejde ani tak o hru ako skôr o hlavolam (ale ani to nie je úplne to pravé pomenovanie) alebo ak chcete hru, pri ktorej treba veľmi namáhať šedu kôru mozgovú.

Ak máte doma dieťa, ktoré sa rado hrá s kockami a stále pri tom rozmýšľa ako ich navzájom poukladať, tak Katamino je to pravé orechové. Hra dokonale rozvíja logické myslenie dieťaťa.

Základné fakty

Hra je veľmi jednoduchá svojim prevedením, ale už zložitejšia svojim hracím systémom. Balenie obsahuje 12 pentominos (hracích kociek), 8 pomocných hracích kociek červenej a hnedej farby a hraciu dosku s posuvníkom.

Katamino môžu hrať tak malý ako aj veľký, nakoľko si možno zvoliť rôzne úrovne zložitosti. Vekové obmedzenie je teda od 3 do 99 rokov.

Podstatná väčšina hier a úloh je určená pre jedného hráča. Nájdu sa však aj zadania, pri ktorých môžu hrať naraz dvaja hráči.

Kúzlo celej hry spočíva v hracích kockách, tzv. pentominos. Ide o tvar, ktorý je vytvorený z piatich štvorcov, pričom vzniknutý tvar nemá správnu a nesprávnu stranu – je možné ho uložiť akýmkoľvek smerom (s výnimkou rovného pentiminos – ten môže byť uložený len horizontálne).

Herný systém

Priložený návod na hru obsahuje množstvo zadaní – od najľahšieho až po naozaj ťažké, nad ktorým si budete lámať hlavu veru veľmi dlho.

Hracia doska obsahuje 10 pozícií, do ktorých sa dá nastaviť posuvník. Práve posvuníkom si určujete obtiažnosť hry. Prvá, najlahšia, pozícia začína na čísle tri, čo značí, že do vymedzeného priestoru musíte uložiť 3 hracie kocky. Do pozície č. 4 vkladáte 4 kocky atď až po pozíciu 12, kedy ukladáte všetkých 12 pentominos.

Vždy máte v návode určené, ktoré konkrétne kocky musíte použiť. Pričom aj pri jednotlivých pozíciach a počte kociek sa mení náročnosť a to vďaka použitiu iných hracích kociek, ktoré máte v návode vždy použité.

katamino

Jednotlivé herné časti môžu trvať od rádovo niekoľkých sekúnd až po dlhé hodiny.

Malým deťom môžete hru zjednodušiť tým, že im posuvník umiestnite na pozíciu 10 alebo 11, dáte im predpísané hracie kocky + pomocné červené a hnedé kocky, ktorými si budú vypĺňať malé voľné miesta medzi základnými kockami.

Pre úplne najmenšie deti sú určené plániky, do ktorých vkladajú hracie kocky, pričom pozície na kocky sú vopred vyznačené. Rovnako sú pre ne pripravené aj rôzne obrazce, ktoré musia pomocou kociek postaviť.

Zhrnutie

Katamino je asi jedna z najlepších hier na rozvoj logického myslenia, ktorá vás ani časom neomrzí. Verte, že aj keď postavíte niektorú kombináciu, už po pár dňoch na ňu zabudnete a začínate odznova. Okrem toho, pokiaľ prídete až do samého záveru a prejdete si všetkými kombináciami, nejaký ten piatok ubehne.

Dávam: