Kniha o Emily Strange od Roba Regera a Jessicy Grunerovej.

Knihu o samotárskom dievčati, ktoré je záhadné a iné ako jeho rovesníčky, pre vás opäť zrencenzoval vášnivý čitateľ Artur:

Kniha je o Emily Strange, ktorá si na nič nepamätá. Trpí totiž amnéziou.Zrazu sa ocitne v divnom mestečku Čierna Skala. Nájde starú kaviareň menom El Dúpäto. Skamaráti sa so štyrmi miestnymi mačkami, a bude bývať v krabici od chladničky. Spozná aj dievčinu za pultom, ktorá sa volá Havranka.

Ale začne sa diať niečo veľmi divné. Havranka sa nespráva ako normálny človek. Emily sa bude zdať, že ju treba opraviť. Hneď na druhý deň príde doEl Dúpäta šou zázračnej medicíny. Porozbíjajú okná a zničia nábytok. Ale Emily bude tajne špehovať Havranku a zistí, že je to golemka! Nastaví ju na najvyšší výkon a bude sa jej pýtať všetky otázky, ktoré chcela vedieť. Havranka odpovie len na zopár.

Emily objaví tajný kumbál, do ktorého Havranka potajomky chodí. Vrie tam čierna skala, podľa ktorej dostalo mesto názov. A taktiež zisti, že Attikol, chlapík zo šou zázračnej medicíny, sa jej chce zmocniť. Kumbál, čo objavila, patril Emme leStrandovej (Emilynej pratete), nájde tam pokerové karty. Vie, že šou zázračnej medicíny hráva každý deň kalamitný poker. Preto povie Havranke, nech presvedči Attikola, ktorý je do nej až po uši, nech si on a niekto z jeho party zahrajú s ňou a Emily partičku.Dali si trinásť kol. Attikol si vybral za spoluhráča Katana (Emily ho prezýva Brčko). V úplne poslednom kole dá Brčko stávku, že Havranka musí skočiť zo strechy El Dúpäta. Stávku vyhrá a Attikol zmizne aj s jeho bandou a už sa nevrátia.

Emily sa vylieči z amnézie a vráti sa šťastne domov.

Najlepšie sú na knihe Emiline bláznivé nápady. Odporúčam ju deťom od 10 rokov a hlavne všetkým, čo sa nezľaknú šialených výmyslov. Ilustrácie v knihe vyzerajú naozaj, ako keby si niekto písal denník.

Artur Halo, 10 rokov

emily03
emily01
emily02

Knihu Emily Strange – Stratené dni napísali Rob Reger a Jessica Grunerová a ilustrovali ju Rob Reger a Buzz Parker. Vyšla vo vydavateľstve CooBoo v preklade Martina Polakoviča, výborne prispôsobenom mladému čitateľovi. Je písaná formou denníka a doplnená kresbami a „fotografiami“.

Rob Reger, Jessica Gruner – Emily Strange: Stratené dni, CooBoo 2012, ilustrácie: Rob Reger, Buzz Parker. Preklad: Martin Polakovič. 192 strán, pevná väzba, 145×195 mm

Dávam: