Inzercia

Najväčia kniha hlavolamov

Ak vaše deti patria medzi tie, ktoré radi riešia hlavolamy, určite im zožeňte knihu “Největší kniha hlavolamu” s podtitulom “pro děti od 9 let”. Ide o naozaj super knihu, pri ktorej sa však zabavíte aj vy – rodičia.

Kniha síce už nie je najmladšia, originál vyššiel vo Francúzsku už v roku 1998 a neskôr v dotlači v roku 2001. V českom vydaní to bolo však až v roku 2007, zdá sa, že nateraz aj poslednom.

_DSC9815

Publikácia sa mi však dostala pod ruku až teraz nedávno, pričom je možné ju ešte stále kúpiť na knižnom trhu. Keď som spomínal české vydanie, je to žiaľ jediné, ktorému budú deti ako tak rozumieť. Kniha totiž nevyšla v slovenčine a podľa všetkého sa tak ani v najbližšom čase neudeje.

Poďme si najskôr povedať niečo o knihe ako takej. České vydanie je dostupné vo formáte blížiacom sa rozmermi k B5-ke (teda niečo medzi klasickým A5 a A4 formátom), pričom vás určite poteší pevná šitá väzba s tvrdými doskami. Zo skúsenosti tieto knihy vám vydržia najdlšie a listy vám z knihy nebudú vypadávať.

Veľkým pozitívnom je, že knížka je bohato plnofarebne ilustrovaná, pričom v knihe nenájdete jednu jedinú stranu, ktorá by nebola ilustrovaná (samozrejme toto tvrdenie platí pre samotné strany s hlavolamami).

_DSC9809 _DSC9812 _DSC9813

Hlavolamy, úlohy a aktivity sú rozdelené do niekoľkých kategórií, podľa zamerania a typu:

  • optické klamy
  • chytáky a hlavolamy
  • logické hádanky a úlohy
  • kúzla
  • hry s jazykom a slovami
  • záhadná veda

A samozrejme nesmú chýbať správne riešenia.

Okrem toho je pri každej aktivite piktogram, ktorý vám v rýchlosti prezradí, či je úloha ľahká, stredne ťažká alebo ťažká a či jej riešenie vám zaberie do 15, 30 alebo 60 minút. Aj podľa tohto viete teda veľmi rýchlo vybrať vhodnú aktivitu pre svoje dieťa, prípadne pre vás.

Ďalším veľkým pozitívom je, že v publikácii nájdete na takmer 160-tich stranách, viac ako 300 hier a aktivít.

No, ale popri pozitívach, treba spomenúť aj jedno negatívum, ktoré nie je chybou autorov, ale súvisí s jazykom. Keďže je kniha lokalizovaná len do českého jazyka, v časti Hry s jazykom a slovami, budú pre nás Slovákov niektoré úlohy trošku ťažšie (hlavne teda pre deti), prípadne niektoré sa nebudú dať úplne plnohodnotne preložiť do slovenčiny bez toho, aby sa nevytratil dôvtip zo zadania.

Aj napriek tomu je kniha skvelým pomocníkom pri zostavovaní hier a aktivít pre deti (a nielen pre ne).

Publikácia Největší kniha hlavolamu vyšla vo vydavateľstve Computer Press, a. s. v roku 2007.

Dávam: