Inzercia

Potulky ročnými obdobiami

Blíži sa nám marec – mesiac knihy a preto je najvyšší čas začať viesť deti ku knihám. Dnes by som vám chcela predstaviť štyri úžasné detské knihy. Býva zvykom, že tu predstavujeme vždy len jednu knihu, ale v tomto prípade musím predstaviť všetky štyri knihy naraz.

Potulky jarou, Potulky letom, Potulky jeseňou a Potulky zimou – štyri úžasné obrázkové knižky, žiaden text, resp. len minimum na poslednej strane. Niečo ako leporelo, akurát veľmi moderné. Knihy sú vhodné najmä pre deti vo veku od 3 do 5 rokov. Autorkou kníh je Rotraut Susanne Bernerová a vyšli vo vydavateľstve Zelený kocúr v roku 2012.

Umožňujú sledovať osudy a príbehy jednotlivých postáv v mestečku a jeho okolí počas celého jedného roka. Potulky majú rovnaký počet strán (16 strán) a aj pohľad na mesto je vždy rovnaký – prierez domom, pumpa a statok, vlaková stanica, stavanie škôlky a kultúrny dom, námestie, obchodný dom a rybník. Mení sa len ročné obdobie a situácie a aktivity ľudí. Na zadnej obálke sú vždy napísané rôzne situácie, ktoré sa dajú v knižke sledovať.

V jednej knihe môžeme pozorovať osudy papagája Rika, ktorý sa chce vždy niekde schovať, v ďalšej kocúra Murka, ktorý sa vybral na lov. Veľmi zaujímavé je sledovať aj to ako sa jednotlivé postavy v knižkách vyvíjajú – v jednej knižke je pani tehotná, v ďalšej už má narodené dieťa, postupne vidíme, ako sa stavia škôlka alebo ako prebiehajú rôzne akcie na námestí podľa ročných období.

Deťom sa rozvíja pozorovanie, pamäť a koncentrácia. Tým, že v knižkách v podstate nie je žiaden text, sú deti nútené opisovať to čo vidia a tým sa rozširuje aj ich slovná zásoba.

My, s dcérou, si radi doma dáme vedľa seba rovnaké stránky všetkých kníh a sledujeme, čo robia ľudia napr. na námestí na jar, v lete, na jeseň a v zime. Tieto knihy si u nás prezerá takmer každá návšteva – od detí až po dôchodcov – už niekoľko mesiacov a vždy tam nájdeme niečo nové, čo sme si doteraz nevšimli.

Dávam: