Inzercia

Príbehy Kvaka a Čľupa

Príbehy o Kvakovi a Čľupovi mi odporučila kamarátka. Narýchlo som si ich prečítala a moja prvá reakcia bola niečo ako: „Čo? To sú nejaké suché rozprávky!“ – ale veľmi rýchlo som im prišla na chuť.

V každej knižke je niekoľko príbehov, ktoré opisujú vzájomné kamarátstvo dvoch žabiakov – skokana Kvaka a ropuchy Čľupa. Každý z nich je iný. Kvak je akčný optimista, Čľup zase ufrfľaný pesimista. Vzájomne sa ale dopĺňajú a jeden pre druhého by urobili čokoľvek na svete.

Zaujímavý je aj jazyk a ilustrácie. Jazyk je veľmi jednoduchý, niekomu môže prísť strohý, ale tým viac sa dá pracovať s fantáziou a domýšľaním si vecí napísaných „medzi riadkami“. Niečo ako Hemingway pre najmenších. Písmená sú veľké, preto si príbehy môžu ľahko prečítať staršie deti aj samé. Ilustrácie sú však skôr pre dospelých, mne osobne sa veľmi páčia.

V príbehoch sa mi zapáčili hlavne postoje, názory a komunikácia oboch žabiakov. Vyžaruje z nich niečo dobrosrdečné, láskavý humor a úprimné priateľstvo bez klamstva, pretvárky či zrady.

Jednoducho, keď dočítate príbeh (pre nás dospelých niekedy absurdný, ale deti sa na tom určite zasmejú), zahreje vás pri srdci a máte pocit, že „takto je to správne“ alebo „takto by to malo byť“.

Sú to knižky, v ktorých si určite nájdu to svoje deti aj dospelí.

Dávam: