Vianočná koleda/ A Christmas Carol

Vianočná klasika natočená podľa predlohy Charlesa Dickensa nás núti zamyslieť nad naším životom a činmi, ktorými ovplyvňujeme osudy iných ľudí.

Slávny režisér Robert Zemeckis (režisér Foresta Gumpa) spracoval známy námet do animovanej rozprávky. Ponúka nám tak pastvu pre oči, čo ocenia najmä malé deti a na rodičov čaká posolstvo, ktoré si budú niesť v sebe ešte dlho po odznení záverečných titulkov.

Starý Ebenezer Scrooge je zatrpknutý žgrloš a rád počíta každý cent. Je nevrlý a tým pádom ho ľudia v meste nemajú radi. Všetko sa mení, keď sa Scroogovi zjaví duch Vianoc a to minulých, prítomných aj budúcich…Nie je to pekný pohľad a cesta na ktorú sa vydáva je nebezpečná a nepríjemná a nám tak predstavuje starého pána zo všetkých uhľov pohľadu a pomaly sami dúfame, nech sa mu otvoria oči, nech dostane šancu na nápravu svojich zlých skutkov a nedopadne ako jeho obchodný partner, ktorý sa mu zjaví tiež a varuje je ho pred dôsledkami jeho činov a pred príchodom Duchov.

Vianoce sa považujú za čarovné obdobie, obdobie, kedy sa dejú zázraky a my dostávame šancu byť lepšími. Rozmýšľame nad svojimi skutkami a chceme byť so svojimi blízkymi. Niekedy sa ale stane, že udalosti, ktoré sa v našom živote udejú, z nás robia iných ľudí a nie takých, akými by sme sa v skutočnosti chceli stať. Preto je deťom dobre z času na čas pripomenúť, ako ich činy môžu mať dosah a nezabúdať na svojich blízkych a neignorovať ľudí, ktorí naozaj potrebujú pomôcť. Bez peňazí sa žiť nedá, ale nespravia nás ani šťastnejšími, ak si ich nemáme s kým podeliť a vhodne ich využiť. Práve tento film nám toto všetko pripomína a možno ešte omnoho viac…

Kniha bola vydaná už v roku 1843 a stáva sa nadčasovou v cestovaní čase.

Vianočná koleda/A Christmas Carol – réžia: Robert Zemeckis, animovaný film, 92 min., Walt Disney, 2002, Foto © Disney