Telocvičňa – tip na vianočný darček

Detská izba – strašiak mnohých rodičov, kde to takpovediac „vzdávate“ a ponechávate ju kraľovaniu svojich detí. Občas vstupujete s pocitom na vlastné nebezpečenstvo, kde na akú úžasne hranatú skladačku či guličku stúpite.

Predstavte si však, že namiesto večného neporiadku pretvoríte izbu na kreatívny priestor – telocvičňu, v ktorej sa dá voľne dýchať a vaše deti sa tam môžu venovať svojej najobľúbenejšej činnosti. Akej? No predsa pohybu. Ak by ste namietali, že deti sú najradšej za počítačom, tak ho obmedzte na minimum a po „absťáku“ sa určite vrátia k svojej pravej podstate, a to k zvedavosti a pohybu. Okrem toho je taká malá telocvičňa aj skvelým priestranným miestom na stavanie bunkrov z matracov či krabíc.

Žinenky, rebriny, fit lopta

Ak ste sa rozhodli dať svojim deťom pod stromček ich vlastnú telocvičňu, nepotrebujete toho až tak veľa. Stačí zopár matracov či žineniek. Dajú sa zohnať v rôznych veľkostných i farebných prevedeniach. Takisto môžete staviť na obľúbené drevené rebriny. Tie naše sú z domácej dielne. Ešte jedna optimálne veľká fit lopta a mini provizórna telocvičňa je na svete.

Hračkám nájdite iné miesto

Po radosti pod stromčekom však začína aktívna fáza a to je vypratanie priestorov. Nebojte sa, vianočné prázdniny sú dostatočne dlhé. Najprv treba vymyslieť, kam dáte všetok ten plastový materiál z detskej izby. Hračkám môžete pokojne vyčleniť väčšiu skriňu v nejakých domácich skladovacích priestoroch. My máme jednu izbu, kam prichádzajú všetky už malé topánky, oblečenie, staré zošity. Tam deti v prípade potreby svoje hračky v pohode nájdu a môžu si ich preniesť do detskej izby. Zistili sme, že ich zrazu ani nepotrebujú a radšej si začali vymýšľať vlastné hry bez potreby „plastového šialenstva.“ Keď položíte matrace a zavesíte rebriny, vaše deti poučené free runnovými videami z youtube hneď začnú skúšať rôzne saltá, premety, stojky na rukách či na hlave.

Na začiatok si však vytvorte zopár bezpečnostných pravidiel, aby ste predišli úrazom, nezrážame sa, každý musí mať vlastný priestor…

A na čo je to vlastne dobré?

Dieťa, ktoré dokáže ovládať vlastné telo, robiť kotrmelce, premety, nadobúda svalovú hmotu a rozhodne nebude také nešikovné, že kdekoľvek spadne. Zároveň bude sebaistejšie aj v rovesníckych sporoch. A hlavne, zbaví sa pri pohybe nahromadeného stresu i zlosti.