Záhada uneseného psa

Kto z vás v detstve vyrastal na sérii kníh o Troch pátračoch?
Celé „šialenstvo“ odštartovalo skvelým titulom „Tajomstvo strašidelného zámku“. Mnohí čitatelia knižné príbehy spájajú s Alfredom Hitchcockom, ktorý dielam „prepožičal“ svoje zvučné meno.

Pravdou je, že za prvými neprekonateľnými titulmi stojí Robert Arthur. Tento geniálny spisovateľ navodil neopísateľnú atmosféru. Pri každej jednej záhade som takmer nedýchal a horlivo pretáčal jednu stranu za druhou. Hlavní hrdinovia Jupiter Jones, Peter Crenshaw a Bob Andrews sa mi tak vryli do pamäti, že ich odtiaľ neviem dostať dodnes.

Dnešná mladícka generácia je poznačená digitálnou dobou a potreba odhaľovania záhad sa preniesla na virtuálny svet. Neopísateľný pocit držať v rukách zaujímavú knihu sa niekam vytratil. Sociálne siete sa stali neodmysliteľnou súčasťou každého mladého tínedžera.

Napriek tomuto všetkému som sa rozhodol pre dnešných „teen agerov“ vytvoriť niečo celkom iné. Je to kniha, kde hlavnými hrdinami sú obyčajní puberťáci z Modry. Sú detektívi a chcú zabiť letnú nudu. To však netušia, že sa zapletú do niečoho veľkého a dokonca im pôjde o život. Tak či tak, dal som sa na neľahkú úlohu. Prinútiť dnešnú znudenú mládež siahnuť po dobrodružnej knihe. K blogu prikladám úryvok z knihy. Kto vie, možno záujme aj Vás.

Záhada uneseného psa:

Jano skúsil bráničku, ktorá oddeľovala ulicu od hroziaceho nebezpečenstva. Bola otvorená. Super, povedal si. Išiel ďalej, nechcel, aby bolo vidieť, aký je nervózny. Detektív si všimol, že starena vyšla z domu a uprene naňho pozerá. To je dobré, určite mi kryje chrbát. Pretrel si čelo a zastavil sa tesne pred kumbálom. S roztrasenými rukami odomkol. Všetko išlo až príliš jednoducho. Privítala ho tma a zabránila mu ísť ďalej. Skúsil to. Spravil dva kroky. Nič. „Všetko je v pohode“, hovoril si. Z batoha vytiahol baterku. Biely lúč dopadol na náprotivnú stenu klesajúcu do hlbín. Uvedomil si, že stojí na vrchole schodiska. Nevidel pod seba. Zišiel o pár schodíkov nižšie. Biele svetlo hľadalo bod, ktorý by pomohol detektívovi odhaliť, kde sa práve nachádza. Jano zoskočil na podlahu.
„Vŕŕ.“
„Čo to?“ Jano sa zľakol, nevedel, odkiaľ vyšiel desivý zvuk.
„Bác.“

Peklo na zemi sa práve začalo.

Záhada uneseného psa, Detektívny prípad malých pátračov, Michal Čierny, 176 strán, pevná väzba s prebalom, rozmer 144×200 mm, slovenský jazyk, vydavateľstvo Tatran, 2015