Ako byť aktívnou matkou a nezblázniť sa?

“Hurá, diaľnica!” nezriedka zvolá žena, keď sa na tehotenskom teste objavia dva prúžky vedľa seba. Áno, tehotná! Prebehne ňou celá škála pocitov od radosti, smútku, cez strach až po nekonečnú lásku. Bude mamou. Do konca života, už nič ako predtým. Máloktorá budúca matka si v tej chvíli uvedomí naplno všetky súvislosti. Je opojená, zvedavá, vzrušená. A zrazu je naozaj všetko inak. Už je v realite, má nový život. Ako však zostať aktívnou ženou a zároveň milujúcou matkou na plný úväzok? Tu je pár tipov aj pre teba.

1. Choď medzi ľudí! Nielen rýchlo do obchodu nakúpiť, ale aj pravidelne spoločensky ži. Sociálny život matky nie je iba o browsovaní, sú to živí ľudia, ich tváre, hlasy a ich energia. Ber ju čo najviac, vyhľadávaj stretnutia, čokoľvek, kdekoľvek. Sociálna sieť ti tieto bonusy neposkytne.

2. Vypni telku. Aspoň občas. Seriály ani správy plné katastrof ti nenahradia reálny život, umelo ti navodia situácie, ktoré by možno ani nevznikli. Ak máš malé dieťa a nemáš sa s kým porozprávať, zapni si hudbu a pozvi susedu na kávu. Dokonca aj pani dôchodkyňa odvedľa ti môže dať viac. Výnimkou v telke sú samozrejme programy a filmy v cudzom jazyku, ktoré majú vysokú pridanú hodnotu pre tvoj osobný rozvoj.

3. Tancuj a spievaj! Nevieš? Nevadí. Tvoje dieťa to i tak miluje, zabavia sa všetci a ty sa uvolníš. Nie je to síce typická sobotnajšia noc ako kedysi, ale účinkuje podobne. S parádnou výhodou – bez alkoholu a so sprchou poruke.

4. Staraj sa o seba ako predtým. Zaveď prísny režim: kaderník, kozmetika, pedikúra. Sú šikovní ľudia, ktorí ti prídu urobiť všetky služby do pohodlia domova. S deťmi je niekedy náročné nastaviť fixný režim, hlavne prvý rok, chce to len zvyk a hlavne žiadne výčitky. Si dáma. Zaslúžiš si to!

5. Cvič, behaj, posilňuj! Ideálne je zvoliť aktivitu, ktorá sa neviaže na žiaden konkrétny čas, dá sa robiť kedykoľvek a nepotrebuješ k tomu veľa prostriedkov a času. Už polhodina behu alebo rýchlej chôdze s kočíkom ti perfektne naštartuje metabolizmus a po mesiaci uvidíš prvé výsledky.

6. Si v prvom rade mamou. Plný 24-hodinový úväzok. No zároveň si ženou, ktorá má ďalšie ambície. Pokojne uvažuj o vlastnom biznis pláne, prípadne práci na doma. Aj hodina denne ťa posunie vpred a zvýši ti sebavedomie. Využi spánok detí alebo hluché chvíľky, kedy sa nič mimoriadne nedeje.

7. Čítaj. Ideálne dobré knihy, kvalitnú literatúru, zmysluplné články, motivačné texty. Rozšíriš si slovnú zásobu, čo sa ti do budúcna určite zíde, a nielenže sa dostaneš do iného sveta, ale si aj pohladíš dušu.

8. Ži. Netráp sa budúcnosťou, je rovnako neistá ako počasie a častokrát sa predpoveď nezhoduje s realitou. Nejako bude, povedz si po každej prebdenej noci. Teraz máš ideálnu príležitosť zažiť ten najkrajší čas.