Inzercia

Balíme sa do tábora

Ak už sme pre dieťa vybrali ten správny letný tábor podľa programového zamerania, je čas sa pozrieť aj na potrebnú výbavu. Samozrejme, nejaké to odporúčanie by sme mali dostať aj od samotných organizátorov tábora. Často tam však na zozname bývajú veci, ktoré nie sú potrebné a naopak chýbajú veci, ktoré sa vždy zídu.

Keď sme my chodili na tábor, vždy som deťom a ich rodičom odporúčal, aby si starostlivo zvážili veci, ktoré si berú so sebou do tábora. Jednak preto, že ich bude musieť niekto odniesť, niekde ich bude treba skladovať a hlavne si bude musieť dieťa v nich udržať poriadok.

Balenie je najlepšie začať výberom vhodného batoha. Detské tábory bývajú zväčša 7-10 dňové a preto tomuto času treba prispôsobiť aj množstvo vecí. A teda samozrejme aj veľkosť a objem batoha. Stretol som sa aj s tým, že pri balení sa ľudia rozhodovali medzi batohom a cestovnou taškou. Batoh má výhodu v tom, že sa ľahšie prenáša – relatívne aj menším deťom. Vždy sa lepšie nosí záťaž na chrbáte ako v rukách.

Cestovná taška má zase výhodu oproti batohu v tom, že sa do nej lepšie pristupuje, nakoľko má väčší otvor. A teda dieťa si v nej môže udržať ľahšie poriadok. Ideálnou voľbou sú napr. batohy, ktoré sa dajú rozzipsovať aj z prednej časti a teda umožňujú prístup ako do cestovnej tašky. Prípadne existujú aj cestovné tašky, ktoré majú ramenné popruhy a teda je možné ich nosiť na chrbáte.

Veľkosť batoha pre dieťa stačí v objeme okolo 60 – 65 litrov. Väčšie batohy sú zbytočne objemovo veľké a len lákajú, aby boli naplnené až po okraj.

Čo do batoha?

Toto samozrejme závisí od typu tábora, do ktorého dieťa ide. V každom prípade nesmie chýbať spodné oblečenie na viac dní. Tiež teplejšie oblečenie – aj počas leta bývajú niektoré noci dosť chladné, rovnako tak nad ránom. Zvlášť, ak sa tábor nachádza v doline, kde chvíľu trvá pokiaľ sa dostane slnko nad obzor a vyhreje táborisko.

Veľmi dôležitá je správna obuv. Na tábor si odporúčam zobrať 3 druhy a to pevnú nepremokavú obuv. Tú možno využiť na turistiku, ale aj ráno, keď je ešte na tráve rosa. Prípadne keď prší. Nohy musia byť vždy v suchu, hlavne pri turistike. Inak sa môžu začať tvoriť odtlaky na nohách a to je hotová pohroma.
Ďalším typom obuvi sú klasické tenisky na športovanie, behanie a pohybové hry. No a nakoniec sandále. Noha si musí trochu oddýchnuť a vyvetrať sa, takže sandále sú tou ideálnou voľbou.

Na tábor si treba určite pribaliť aj klasické letné oblečenie v podobe krátkych športových nohavíc a niekoľkých tričiek – ideálne jedno tričko na každý deň. Menším deťom pribaľte radšej aj dvoje kraťasy. Starší a skúsenejší táborníci si dokážu niektoré časti odevov už aj preprať – existujú rôzne pracie potreby práve do terénu. Deti si však určite nebudú prať, preto ich treba vybaviť zásobou oblečenia. Vždy však voľte ľahké a vzdušné oblečenie. V žiadnom prípade neodporúčam rifľové kraťasy – tie sú strašne nevzdušné a dieťa bez dozoru rodičov sa môže vrátiť domov so zapareninami, čo určite nie je príjemná záležitosť.

K oblečeniu určite treba ešte pribaliť buď pršiplášť, prípadne nejakú nepremokavú bundu – väčšinou sa nejaká tá letná búrka alebo dážď na tábore vyskytnú.

Priam nevyhnutnosťou na tábore je pokrývka hlavy – šiltovka, klobúčik, prípadne nejaká šatka. Ak deťom niečo z tohto nabalíte, vždy ich treba upozorniť na to, aby niečo na hlave aj nosili. Veľmi rýchlo totiž môžu prísť k úpalu alebo úžehu. A to môže častokrát znamenať aj koniec tábora.

Z ďalších vecí, ktoré by určite nemali chýbať pri akomkoľvek typu tábora je baterka. Jej služby deti ocenia vždy večer, keď si potrebujú niečo v batohu nájsť a nevedia kde je v izbe vypínač alebo keď pôjdu v noci na záchod – predsalen budú v cudzom prostredí, ktoré až tak nepoznajú. Baterka sa rovnako môže zísť pri rôznych hrách alebo aktivitách. S baterkou je však jedna nepríjemnosť a to, že deti láka, aby s ňom stále svietili. A preto sa pri dlhšom táborení môže vyskytnúť problém s výdržou batérií.

Ak je dieťa alergik, prípadne musí brať nejaké lieky, treba si ich určite zobrať. A hlavne treba o tejto skutočnosti povedať zodpovednému vedúcemu tábora. Ak je dieťa alergické na uštipnutie včelou alebo osou, musia vedúci o tom vedieť, aby dokázali včas zasiahnuť. Rovnako musia vedieť, kde dieťa najčastejšie nosí protialergické potreby alebo injekcie.

Či si dieťa má brat do tábora mobil alebo nie, je vždy diskutabilné. Na jednej strane ich mobil bude vždy odpútavať od programu. Okrem toho vám nemusia každý deň volať, ani vy im – nechajte im trochu slobodu. Ak sa niečo stane, tak mobil má mať vždy vedúci tábora – ešte pred táborom si na neho vypýtajte telefónne číslo a dohodnite sa, kedy si budete volať v prípade potreby. Treba pamätať na to, že ani vedúci nemusí mať vždy telefón pri sebe, ale mal by si ho v nejakých pravidelných intervaloch kontrolovať.

Ideálne je dieťaťu ešte nabaliť penovú karimatku. Jej využitie nemusí byť nutne len na spanie. Vhodná je napríklad na sedenie na zemi pri rôznych aktivitách či hrách, prípadne večer, keď už je zem chladná.

V článku nie sú spomenuté detailne všetky potreby čo treba a netreba brať. Spomenuté sú tie najdôležitejšie, na ktoré určite netreba zabudnúť.

Inzercia