EKO aj na dovolenke
Poznáte to? Nastúpili ste na zelenú jazdu. Na nákupy nosíte vlastnú tašku aj vrecká na zeleninu. Ak sa dá, nakúpite bez obalu, alebo sa aspoň snažíte vyhnúť tým zbytočným viacnásobným a plastovým. Doma poctivo separujete a máte zo seba fakt dobrý pocit.
A potom príde čas na výlet či dovolenku, a jazda sa paradoxne končí. Na cestách vás sprevádza „rýchle jedlo“ a káva v plastovom poháriku na benzínke. O pitný režim sa stará minerálka v plastovej fľaši a cestu vám spríjemňujú sladkosti.
Dorazíte na miesto a z dverí auta vypadáva všetok ten bordel. Rýchlo sa ho treba zbaviť, ale na blízku nie je žiadny kôš na separovaný zber. Tak s väčším či menším pocitom viny všetko hodíte do jedného kontajnera. Normálka. Realita všedných (dovolenkových) dní. Veď to ani ináč nejde…
Musím sa priznať, že to mám v hlave už natoľko vymaľované nazeleno, že aj na cestách sa snažím správať viac eko. Aby po mne neostávala potopa. Prezradím vám, čo nesmie chýbať v mojom cestovateľskom eko kite:
Nerezová fľaša
Tá je môj verný spoločník, bez nej sa už nepohnem takmer nikde a na cestách nesmie nikdy chýbať. S nerezovou fľašou môžete v pohode cestovať aj lietadlom. Je však dôležité, aby bola pri kontrole prázdna (lebo tekutiny do lietadla, samozrejme, nedostanete). Ale nejde len o pitný režim. S vodou z fľaše v pohode umyjem ruky môjmu malému princovi, keď ochytá všetko možné. Áno, viem, existujú vlhčené vreckovky, ale tie sú plné chémie a ja sa im snažím vyhýbať.
Látkové tašky
To je už úplná samozrejmosť. Látková taška nesmie chýbať v žiadnej kabelke, ani v tej plážovej. A že na dovolenke nechodíte na nákupy? A čo suveníry? Keď opomeniem to, že mnohé z nich sú plastové „čačky-mačky“ z Číny… z obchodu si ich odnesiete v igelitke. Takže jedna malá látková taška s vami v pohode precestuje svet (tá moja by už teda mohla rozprávať).
Vreckovky
Áno presne tie staré, dobré a už dávno zavrhnuté látkové vreckovky, ktoré sme poznali ako deti. Priznávam, že aj ja som ich mala odložené v kolónke „toto je prežitok a nie je to už kde a na čo používať“, ale zmenila som názor. Pomerne nedávno, ale lepšie neskoro ako vôbec. Nosím ich v kabelke od pohrebu mojej babky. Mama mi ich dala so slovami, že pri utieraní sĺz z tváre menej dráždia pokožku ako tie papierové. Ale ony dokážu oveľa viac. Zabalíte do nich hocičo. Aj koláčik, ktorý ste nevládali dojesť v reštaurácii. A neskončí to ako pri papierových vreckovkách, ktoré potom nemôžete odlepiť od tej skvelej čokoládovej náplne, tak to radšej celé vyhodíte. Nechajte si na vreckovku položiť žemličku na benzínke, utriete si do nej jablko alebo si z nej urobte obrúsok, na ktorý vyložíte rôzne maškrty, keď sa chcete osviežiť počas cesty. Toto je už z kategórie „zero waste“ / bezodpadových ambícií, lebo neprodukujete žiadny odpad. Vreckovky len operiete. A aby som umlčala tie kritické hlasy, ktoré už počujem… tie tri vreckovky sa v práčke s ostatnými vecami, ktoré by ste aj tak prali, úplne stratia, takže vážne nemusíte prať dvakrát toľko.
Nerezové slamky
Tiež si v lete radi vychutnávate úžasné chladené limonády, smoothies, farebné drinky alebo ľadové frapé? A viete, čo všetky tieto nápoje spája? Sú to slamky. Tie farebné plastové trubičky, ktoré sa po pár dúškoch a pár minútach vyhodia. A stáva sa, že ani neskončia v smetnom koši. Nehovoriac o tom, že v mnohých dovolenkových destináciách separácia plastov neexistuje. Organizácie venujúce sa plastom v oceánoch pravidelne čistia pláže a slamky patria medzi top 10 vecí, ktoré tam vždy nájdu. Pred 11 rokmi som pracovala v gréckej kaviarni a doteraz mám pred očami tie stovky čiernych slamiek, ktoré sme vyhadzovali úplne každý deň. Pichalo ma z toho pri srdci a vedela som, že na tomto sa nechcem podieľať. Preto som si zaobstarala znovu použiteľné nerezové slamky. Nevážia takmer nič, v kabelke nezaberú takmer žiadne miesto a urobia veľkú službu. V ponuke nájdete aj sklenené, či bambusové slamky.
Nasledujúce vychytávky spadajú do kategórie eko baby, ale aspoň jeden tip bude vhodný aj pre dospelákov.
Eko mama na cestách
Pre môjho syna si vždy na cesty balím znovu naplniteľnú „kapsičku“ do ručičky, jednu malú sklenenú fľaštičku s lyžičkou ako aj nerezovú nádobku s vrchnákom. Prvý deň v nich mám jedlo z domu a potom dopĺňam na raňajkách. Viem, že by sa z raňajok v hoteli nemalo nič vynášať, ale v prípade jedla pre dieťa personál zatiaľ nikdy nenamietal. Takže si pre neho vždy niečo zabalím. Jogurt do fľaštičky, krupica do kapsičky a jabĺčka do dózičky. Všetko pekne bez obalu. A mám aj jeden extra dospelácky tip: Keď sa jogurt z fľaštičky zje a vy si ju opláchnete vodou z nerezovej fľaše (tu vidíte, že vytrieť ju vlhčenými vreckovkami by nebolo celkom ok) môžete si do nej nechať urobiť napr. kávu so sebou – teda, keď nemáte čas posedieť si v kaviarni a vychutnať si ju tam.
No a tu sa moja inšpirácia pre dospelákov končí lebo sme pri plienkach.
Látkové plienky na cesty?
Jasné! A prečo nie? S malou dušičkou som to vyskúšala hneď pri našej prvej ceste a odvtedy už len takto cestujeme. Nie je s tým absolútne žiadny problém, dokonca sme to v pohode prežili aj v hotelovej izbe bez balkóna. Na všetko stačí jedna dobre uzatvárateľná taška. Ja dokonca nemám ani tú špeciálnu, lebo pri prvej ceste som ju ešte nemala kúpenú, tak som vzala to, čo bolo doma. A to sa tak osvedčilo, že som už nič extra ani nekupovala. Uznávam, že pri ceste autom po Slovensku je to o niečo jednoduchšie, ale už som to vyskúšala aj pri leteckej dovolenke. Jasné, že si na dovolenku nezbalíte celý arzenál plienok, stačí pár kusov. A stratégiu používania prehodnotíte na mieste. Buď ich každý deň preperiete alebo ich použijete len posledné dva dni a vyperiete až doma. Nie je to nič nezvládnuteľné, dokonca sa môže stať, že budete nadšené, lebo na tom žeravom južnom slniečku uschne aj tá najsavejšia bambusová vkladačka luxusne rýchlo.
Nuž ako vidíte, je to len pár malých vecí, ktoré v batožine vôbec nezaberú veľa miesta, ale poslúžia dokonalo.
Skúste preto zaradiť týchto pár eko tipov do vašich cestovateľských dní a budete mať zo seba naozaj dobrý pocit.
A matička Zem bude plesať nadšením.