Je možné byť pokojná po pôrode?
Narodilo sa vám dieťa a vy neviete čo budete robiť. Čakali ste silné puto, no nejako sa omeškalo, tak ako štart vašej laktácie. Chcete ísť hneď domov a zabezpečiť mu všetko, čo bude potrebovať. Lenže to dôležité, môžete pochytiť práve počas pobytu v pôrodnici.
Ak si neviete dať rady s laktáciou, nájdite si na internete najbližšiu laktačnú poradkyňu, tá vám vie aj cez telefón dať cenné rady. V prípade strachu z kúpania a starostlivosti o dieťa sa pýtajte lekára a sestier. Nenechajte sa odbiť. Nechcete predsa doma stresovať, že niečomu nerozumiete. Aj otázky, čo sa vám zdajú hlúpe, prezentujte. Možno vám poradí nejaká mamička nablízku alebo ochotná sestrička.
V niektorých pôrodniciach amputujú zvyšok pupočnej šnúry a starostlivosť o túto časť tela sa zúži na umývanie. Ak nie, tak je potrebné sa spýtať sa, ako to správne čistiť, aby sa nedostala infekcia do pupčeka. Dieťa prvých 1000 dní prechádza „procesom dokončovania“. Zvlášť u predčasniatok je to ťažšie, ale aj na termín narodené deti sa čistia. Je to čistenie a dokončovanie vnútorných orgánov ale aj kože, vlasov (ich výmena a možno aj zmena farby) Miznú fľaky a čistia sa póry na pokožke celého tela. Je dôležité dbať o zvlášť citlivé miesta dieťaťa, ako sú uši (nečistiť až do vnútra tyčinkami, a dávať čiapku), zátylok (aby nebolo spotené alebo naopak zachladnuté toto miesto) a zadoček (zaparený, boľavý, citlivý).
Takisto je potrebné dbať na pravidlené kŕmenie dieťatka, či už dojčením alebo umelým mliekom. To či dieťa má dosť tekutín, je možné odsledovať počtom pomočených plienok a ich „poťažkaním“. Je dobré, ak prvé tri mesiace dieťa častejšie prebaľujete, dvanásťhodinové plienky sú síce marketingovo najúspešnejšie, ale dieťa potrebuje komfort, kým si vytvorí samo svoj vyprázdňovací režim, takže aj v noci meňte plienky na suché. U dojčených detí je potrebné prikladať tak často, ako si dieťa pýta, a nechávať ho dovtedy, kým chce (20 minútové intervaly ho len rozčúlia, a nie vždy si pýta prsník kôli jedlu, ale aj kôli zvýšeniu alebo zníženiu telesnej teploty, utíšeniu bolesti – rast a vývin kĺbov alebo čistenie čriev napríklad). U detí kŕmených umelým mliekom je potrebné dbať na trojhodinové intervaly kŕmenia a doporučenú dávku a druh mlieka. Ak sa vám nepozdávajú príznaky (červenanie, kŕče, plač alebo vyrážky), je vhodné zmeniť mlieko na inú značku alebo prejsť znova na nižší stupeň (z 2. na 1. a pod.) Dieťaťu podávať len prevarenú vodu (je to úplne postačujúce, marketingové vody nie sú lepšie) a to lyžičkou alebo namočením cumlíka. Nepotrebuje piť vodu po dúškoch, len v extrémnych horúčavách je to vhodné ako doplnok! Keďže sa prvé príkrmy odporúčajú po 3 – 4 mesiacoch, nepotrebuje si zvykať žalúdok dieťatka na nič iné (mlieko je vyvážená strava a obsahuje preňho všetko potrebné). Lekári odporúčajú aj pridávať vitamíny D a K, lenže ich názory sa rozchádzajú. Mlieko (u dojčiacich aj u detí na umelom mlieku) je ozaj vyvážené, vitamíny, ktoré odporúčajú sú chemické a môžu spôsobovať v kontraindikácii s mliekom v žalúdku, takzvané koliky, alebo neutíchajúce kŕče. Preto treba dieťa sledovať a zbytočne ho neprekrmovať, je stále v rýchlom vývine.
Odporúčania na utíšenie (makový odvar, cumlík do medu, dojčenskú vodu a pod.) nie sú nutné! Sú to archaické praktiky, ktoré dnešnú generáciu detičiek zaťažujú, narúšajú im vývin klenby v ústach, ložiská, kde sa budú púšťať zuby a v neposlednom rade aj trávenie.
Najlepším odporúčaním u takýchto malých novorodencov je, ľahnúť si k nim na posteľ alebo na pohovku či gauč, a sledovať. Nie je nevyhnutné čítať knihy o deťoch ani internetové zavádzajúce stránky. Čítať svoje dieťa je najviac. Zmení mimiku keď sa budí, keď hľadá zdroj potravy, keď sa chce batoliť alebo len hrať. Preňho je najviac utíšujúci prostriedok váš hlas. Ani vy nemáte radi nové trendy stravovania, pohybu, či trávenia voľného času. Hrajte sa buďte vždy pri ňom. Odkladať ho do jeho detskej izby alebo do postielky budete neskôr. Nie je pravda, že keď sa naučí s vami spať, nebude chcieť už samo. Nemôžete chcieť od novorodenca aby spal hneď v kočiari. Niektoré matky uspávajú dieťa práve v kočiari (aj vo vnútri) a niektorým tam dieťa nezaspí a uspávajú ho v šatke alebo skákaním spolu s ním na fitlopte, či pri tečúcej vode v kúpeľni. Je to na vás, čo si zvolíte, len nezabúdajte, váš hlas a váš dych a tep srdca mu robili spoločnosť skoro desať mesiacov v bruchu. To je to, čo potrebuje pre svoj pokoj aj ono. A tak budete pokojná aj vy a vaše okolie (musíte sa vyrovnávať s kolíšucimi hormónmi a taktiež vlastným čistením vášho tela, očakávaniami a pokrokmi vášho maličkého, a pomocou okolia alebo druhého rodiča), preto nepodliehajte panike a nikto nerozumie vášmu dieťaťu viac, ako vlastná matka. Verte si, dôverujte dieťaťu, ono dôveruje vám bezvýhradne.