Najlepší vzor pre deti

Určite mi dáte za pravdu, že rodičia sú jednoznačne najsilnejším vzorom pre svoje deti. Veď každý syn sa chce vyrovnať svojmu otcovi a dcéry chcú byť rovnako šikovné ako ich mamy.

Každodenná rutina a kolotoč povinností v práci a doma nás však oberá o čas a chvíle, ktoré by sme mohli venovať svojim deťom. Veď hneď ako prídeme z práce, čakajú nás ďalšie povinnosti doma (či už varenie, upratovanie alebo nákupy). Prípadne mnohí z nás ešte “musia” dokončiť nejakú tú robotičku, ktorú si priniesli z práce. Spoznali ste sa?

Prirodzenou vlastnosťou najmä mužov je byť najlepší vo všetkom čo robia. Každý muž sa v prvom rade snaží finančne zabezpečiť svoju rodinu a priniesť členom rodiny pocit bezpečia a pohody. Pozor ale, rodinná pohoda nie je len o peniazoch, ale predovšetkým o vzťahoch a pozitívnych príkladoch pre svoje deti.

Deti sa snažia vo všetkom podobať dospelým

Najsilnejším vzorom pre deti sú ich rodičia. Preto sú deti často označované aj „zrkadlom rodičov“. Ak má rodič rád svoje pohodlie a vysedávanie pred televízorom, nemôže očakávať, že jeho dieťa bude aktívne. S deťmi treba športovať, hrať sa, zobrať ich von – zabezpečiť im pohyb. Rovnako platí, že ak vy nebudete nadšený pre nejakú vec, tak len ťažko nadchnete a “zapálite” svoje deti. Snažte sa im byť preto pozitívnym príkladom najmä v oblasti trávenia voľného času a aktívneho oddychu.

Robte a objavujte veci spolu

Jednoznačný recept na aktívny odpočinok a oddych neexistuje. Začnite však so spoločnými aktivitami ako celá rodina. Vytvorte si nejaké zvyklosti, ktoré budú len vaše. Nájdite si v prírode „kus svojej zeme“ alebo svoje tajné miesto, o ktorom nebude nikto vedieť.

Pustite sa do objavov, skúmajte zákutia, kde ste ešte neboli alebo zákutia prírody, kde nechodí moc turistov. Ak nie ste zrovna prírodné typy, môžete objavovať aj v meste. Dôležité je, aby ste všetky aktivity robili spolu ako rodina.

Ak vám zrovna počasie neumožní podniknúť nejakú výpravu von, vymyslite si aktivitku doma. Môžete vyskúšať napríklad spoločné varenie, prípadne môžete deti zaangažovať do prípravy studenej obloženej misy. Deťom dajte za úlohu ošúpať a nakrájať vajíčka alebo vymyslieť dizajn samotnej misy.

Prípadne môžete skúsiť výrobu vlastného rodinného obrazu – kúpte si už natiahnuté plátno na ráme a začnite spoločne tvoriť. Každý člen rodiny nech sa zapojí do výroby spoločného diela. Nakoniec si samozrejme váš spoločný obraz zaveste, aby ste sa mohli pochváliť aj pred návštevami.

Nezabudnite, byť pozitívnym vzorom pre vaše dieťa je tou najdôležitejšou úlohou rodiča. Čas, ktorý strávite s deťmi sa vám mnohokrát vráti v podobe ich úsmevu na tvári a správneho charakteru.