Inzercia

O drogách

Po ceste kráča chudý mladík,
v ruke zviera zmysel bezradného života.
Niekde v diaľke znejú tlmené zvuky,
zastaví, kľakne si a smrť s nádejou víta.

Ako začať písanie blogu o drogách? Žeby klasickým tvrdením, aké sú drogy svinstvo a je to pliaga ľudstva. Možno typickým rozdelením omamných látok na opioidy, halucinogény a podobne. Najskôr by ste článok čo najskôr odklikli a radšej siahli po nudnej encyklopédii.

Takže poďme odznova. V každej literatúre sa dočítame, že základom drogovej závislosti je narkoman. /Čuduj sa svete, je to pravda/. Zväčša sa udáva, že drogovo závislý človek trpí neprekonateľnou túžbou po omamných a psychotropných látkach, bla, bla… Na ďalšie moje prekvapenie som zistil, že „feťák“ je stále len ľudský tvor. Možno by ste mi neverili, ale je z mäsa, kostí a dýcha ten istý vzduch ako my. Ak ste takého doposiaľ nevideli, navštívte prosím renomovanú bratislavskú štvrť, tzv. „Pentagon“. Nie, nechcem veci zľahčovať a vonkoncom obhhajovať závislých ľudí. Potrebujem vás trošku odpútať od klasickej predpojatosti a otvoriť občas zakalené oči.

V prvom rade si treba uvedomiť, že závislým sa človek môže stať priam po prvom užití drogy. Ale to neznamená, že sa z neho v momente stáva ľudská troska, či beznádejný prípad. A vtedy musí nastúpiť rodič!!! Nepýtajte sa, ako to celé odhaliť. Znova by sme boli pri presných návodoch či postupoch. Som prehnane kritický, ale moja skúsenosť ma k tomu prosto doviedla. Rodičia nevaríte polievku, ale vychovávate svoje ratolesti. Len vy musíte vedieť, či sa niečo s vašimi deťmi deje. Len vy dobre poznáte, že tu čosi neklape. Ak máte len minimálne pochybnosti, riešte to. Najrozumnejší začiatok je rozhovor. Tu však pri „naozaj závislom“ človeku neuspejete, lebo dozaista sa k ničomu neprizná. Ak vám prezradí, že s niečím „takým“ experimentoval, nezúfajte. Je dobré, že sa priznal a nemyslí to až tak vážne. Napriek tomu buďte ostražití a odteraz nič nenechávajte na náhodu.

Pokiaľ ste s rozhovorom neuspeli a podozrenie sa prehlbuje, kontaktuje odbornú pomoc. Nehanbite sa!!!

Môžete zájsť k psychológovi, či najlepšie priamo sa spojiť s Centrom pre drogovo závislých. Sú tam odborníci a ochotne vám pomôžu. V skutku je tu ešte jedna vec, ktorá sa v praxi mnohokrát osvedčila. Ak si skočíte do lekárne, predajú vám testery na drogy. Fungujú skoro stopercentne a sú za rozumnú cenu. Keď sa vaša obava nepotvrdí, buďte šťastní. Ak áno, znovu sa opakujem, ale vyhľadajte odbornú pomoc. Závislosť je choroba a liečiť ju dokážu len kvalifikovaní odborníci. Najhoršie, čo môžete spraviť, je neurobiť nič a žiť vo falošnej nádeji, že všetko je v najlepšom poriadku. Poznal som rodičov, ktorí kým pochopili, že ich dieťa má problém, prišli o celý majetok a bezmála skončili na ulici. Takisto by sa dalo písať o prípadoch, keď „vychovávatelia“ kryli deti pred závažnými trestnými činmi. Či už to bolo z nevedomosti alebo z naivity, neviem. V každom prípade s rukou priloženou na srdce vám tvrdím, že nikdy to nedopadlo dobre.

Kým základom drogovej závislosti je narkoman, tak základom výchovy sú otvorené oči. Pokiaľ si tieto písmená formované do neraz bláznivých viet občas vybavíte, mal môj prvý blog zmysel.

Inzercia