Vreckové
Na tému vreckové by sme mohli viesť dlhé diskusie. Osobne si myslím, že žiadny ideálny recept na túto tému neexistuje. To, či dať alebo nedať dieťaťu vreckové, kedy tak urobiť a v akej výške, je ovplyvnené množstvom otázok a hlavne konkrétnou situáciou v každej rodine.
Vo všeobecnosti by sme sa však asi mohli zhodnúť na tom, že vreckové je jedným z nástrojov finančnej výchovy detí. Určite nebude na škodu, keď budú deti poznať hodnotu peňazí. Skôr ako sa však rozhodnete dávať dieťaťu vreckové, treba si zvážiť niekoľko vecí (nakoľko neskôr sa môžu niektoré vypomstiť).
Kedy je ten správny čas?
Mnohí rodičia začínajú dávať vreckové deťom už pri vstupe do školy. Avšak, ak ešte dieťa nevie poriadne počítať, nemôže si rovnako ani uvedomiť hodnotu peňazí. Na druhej strane, na čo by aj boli peniaze napríklad takému prváčikovi na základnej škole? Takéto dieťa má dostatok nových podnetov, s ktorými sa musí vyrovnať (nové prostredie, nový kolektív, dodržiavanie určitých pravidiel…).
Vreckové by však mohli dostávať už deti v tretej alebo štvrtej triede. Prípadne ich môžete s peniazmi postupne zoznamovať aj tak, že ich pošlete na jednoduchý nákup do potravín – nákup do 5 položiek. Osobne by som s vreckovým začal u detí na druhom stupni základnej školy. Tam sú už deti trochu vyzretejšie, majú nejaké svoje záujmy, túžby a vedia už počítať.
Dať či nedať vreckové?
Toto závisí výlučne od pomerov a možností každej rodiny a rodinného rozpočtu. Ak rodičia dobre zarábajú, tak si môžu dovoliť dať dieťaťu aj nejaké to vreckové. Ak je však rodinný rozpočet každý mesiac našponovaný na maximum, na vreckové asi nebude moc priestoru.
Ak vám to možnosti dovolia a vy sa predsalen rozhodnete dať dieťaťu vreckové, zvážte hlavne výšku peňazí. Vždy je lepšie začať v malom a keď tak postupne pridávať. Opačná situácia sa vám môže rýchlo vypomstiť v tom, že dieťa si veľmi rýchlo zvykne na veľa peňazí a keď budete musieť zrazu pribrzdiť, dostanete sa do konfliktu.
Pravidlá sú dôležité
Samozrejme, vreckové neznamená “rob si s peniazmi čo chceš”. Ak by to tak bolo, nemožno vôbec hovoriť o nejakom výchovnom aspekte. Dieťa treba postupne viesť k tomu, ako peniaze použiť, ako si ich vedieť nasporiť, ušetriť…
Na začiatku začnite hoci s desiatimi eurami. Dieťaťu povedzte, aby si ich rozdelilo na dve časti. Prvú môže použiť podľa seba na čokoľvek (samozrejme aj tu treba striktne vymedziť na čo sa peniaze nesmú v žiadnom prípade použiť). Druhú časť by sa malo odkladať = šetriť.
Šetriť si môže na nejakú drahšiu vec, po ktorej túži. Takto bude dieťa motivované si peniaze odkladať a keď ich bude mať dostatok, bude si môcť za svoju “vytrvalosť” vysnívanú vec kúpiť (prípadne im môžete časť peňazí doložiť).
Rovnako dôležitý je pri vreckovom aj čas. Tu musíte byť pevní hlavne vy, rodičia. Vo väčšine prípadov si deti peniaze minú veľmi rýchlo a samozrejme budú pýtať ďalšie. Preto je potrebné si hneď na začiatku stanoviť frekvenciu “vyplácania” vreckového. Tak ako aj vy dostávate výplatu 1x mesačne, ani deti by nemali dostávať vreckové hneď ako si ho minú. Aj trpezlivosť v tomto prípade hrá svoju veľmi dôležitú úlohu. Je hlavným motivátorom k šetreniu.
Výška vreckového
No a nakoniec akú zvoliť vhodnú výšku vreckového? Ako som už spomínal, začnite trebárs s desiatimi eurami. Po nejakom dlhšom čase si s dieťaťom sadnite a zhodnoťte situáciu – ako dieťa s peniazmi nakladalo, ako rýchlo si ich dokázalo minúť, či si dokázalo niečo ušetriť… Tiež aké sú jeho potreby a túžby. Opäť, neexistuje žiadne zlaté pravidlo, je to individuálnou záležitosťou každej rodiny.
Hodnotu peňazí si deti vždy najlepšie uvedomia až vtedy, keď si zarobia svoje prvé peniaze.
Preto, ak je vhodný vek a okolnosti, umožnite im nejakú tú brigádu. Netlačte ich však do brigády nasilu, aby ste im prácu neznechutili hneď na začiatku ich cesty.